Qualcomm byder 29 milliarder kroner på svensk selskab: Stor budkrig i gang

En større budkrig er i gang om den svenske selskab Veoneer. Qualcomm melder sig ind i kampen med et bud på 4,6 milliarder dollar.

Artikel top billede

Chipproducent Qualcomm melder torsdag, at det har afgivet et bud på det svenske selskab Veoneer for 4,6 milliarder dollar svarende til knap 29 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Veoneer, der leverer teknologi til bilindustrien, har allerede fået et bud fra canadiske Magna på knap 24 milliarder kroner, som blev accepteret af Veoneers bestyrelse

Med seneste bud har Qualcomm dog hævet den pris med 18,4 procent, og sendt Veoneer i tænkeboks.

Veoneer melder, at dets bestyrelse nu vil "evaluere forslaget fra Qualcomm i overensstemmelse med dets juridiske pligter og betingelserne i Magna-fusionsaftalen."

Qualcomm er udover den største producent af microchips til mobiltelefoner også aktiv inden for bilindustrien, og det er den del af forretning, Qualcomm håber at kunne styrke med købet.

"Efterhånden som bilindustrien fortsætter med at transformere sig, bliver det stadig vigtigere for bilproducenter at have en partner, der udvikler horisontale platforme, der driver innovation og muliggør konkurrence," lyder det fra Qualcomms CEO Cristiano Amon.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S