Regeringen på vej med indgreb overfor tech-giganter: Vil have sociale medier til at fjerne ulovligt indhold inden for 24 timer

Regeringen er på vej med et nyt lovforslag, der skal presse sociale medier til at fjerne ulovligt indhold inden for 24 timer.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Regeringen vil have tech-giganter som Facebook, Google og Snapchat til at tage større ansvar for ulovligt indhold.

Til efteråret præsenteres der et nyt lovforslag, der blandt andet vil indeholde kravet om, at de sociale medier skal fjerne ulovlige videoer og billeder inden for 24 timer, skriver DR.

"Vi har set alt for mange eksempler på unge piger eller helt almindelige borgere, som oplever, at der bliver delt ulovligt indhold omkring dem på de sociale medier, hvor der ikke er nogen, der tager ansvaret for at få det fjernet igen. Sådan skal det ikke være i Danmark. Derfor skal vi have en lov, der nu sikrer, at vi som samfund tager ansvaret, når techgiganterne ikke gør det," fortæller erhvervsminister Simon Kollerup (S) til DR.

Lovgivningen skal sikre, at uovligt indhold som børneporno, hævnporno eller billeder af terror skal fjernes eller blokeres inden for et døgn.

Hvis der skulle være tvivl om, hvorvidt indholdet er ulovligt eler ej, så skal indholdet fjernes inden for syv dage, mens den pågældende sag undersøges, skriver DR. Her vil de sociale medier risikere at få tildelt bøder, hvis ikke tidsfristerne overholdes.

Simon Kollerup fortæller til mediet, at det kommende lovforslag bygger på erfaringer fra Tyskland, hvor man har haft succes med at gå langt i forhold til krav.

Tilbage i 2017 vedtog Tyskland en ny lov, hvor det er muligt at give de sociale medier bøer på op mod 370 millioner kroner, hvis ikke ulovligt indhold fjernes inden for 24 timer.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks