Lenovo i stærk fremgang: Fordobler indtjeningen og hæver omsætningen markant

Den kinesiske PC-producent kommer stormende ud af sidste kvartal, hvor indtjeningen fordobles og omsætningen hæves med 27 procent.

Artikel top billede

Verdens største PC-producent Lenovo har aflagt et særdeles opløftende kvartalsregnskab.

Selskabet løfter indtjeningen markant med hele 119 procent for kvartalet, hvilket er mere end en fordobling i forhold til samme periode sidste år. Resultatet ender på 466 millioner dollar.

Samtidig hæves omsætningen med 27 procent til 16,9 milliarder dollar for de første tre måneder i det forskudte regnskabsår. Driftsresultatet tog også et ordentlig hop på 70 procent og endte derved på 742,8 millioner dollar.

"Mens PC-markedet fortsatte sin vækst i årets andet kvartal, har vi i Lenovo overgået resten af branchen og opnået vores største markedsandel nogensinde," lyder det fra Peter Juul Jørgensen, dansk landechef i lenovo, i en besked til Computerworld.

Det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg pointerer i forbindelse med regnskabet, at Lenovo nu lægger sig endnu i front af konkurrenterne som HP, Dell og Apple.

"Vi oplever, at væksten er balanceret mellem forbruger- og virksomhedsprodukter, for mens markedsandelen vokser en smule mere for vores virksomhedsprodukter, så er væksten på antallet af enheder større på forbrugermarkedet," tilføjer Peter Juul Jørgensen.

Den globale mangel på chips og komponenter, som pandemien har været med til at skabe, har også haft en effekt hos lenovo i løbet af kvartalet, lyder det.

Peter Juul Jørgensen tilføjer her, at Lenovo som "team" arbejder på at hjælpe kunderne på den bedste vis ved at finde en balance mellem deres behov og de produkter, der er til rådighed.

"Og med team mener jeg i den bredeste mulige forstand, da det dækker hele Lenovos globale forsyningskæde, alliancer og vores lokale forretningspartnere. Det er en fælles indsats, og det afspejler sig også i resultaterne," siger han.

Samtidig lyder det fra Lenovo, at selskabet i dette kvartal er kommet sig helt over de negative konsekvenser, som pandemien havde på forretningsområdet for it-infrastruktur i 2020. Her blev mange store it-investeringer nemlig udskudt, men de er nu ved at blive gennemført.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S