Lenovo i stærk fremgang: Fordobler indtjeningen og hæver omsætningen markant

Den kinesiske PC-producent kommer stormende ud af sidste kvartal, hvor indtjeningen fordobles og omsætningen hæves med 27 procent.

Artikel top billede

Verdens største PC-producent Lenovo har aflagt et særdeles opløftende kvartalsregnskab.

Selskabet løfter indtjeningen markant med hele 119 procent for kvartalet, hvilket er mere end en fordobling i forhold til samme periode sidste år. Resultatet ender på 466 millioner dollar.

Samtidig hæves omsætningen med 27 procent til 16,9 milliarder dollar for de første tre måneder i det forskudte regnskabsår. Driftsresultatet tog også et ordentlig hop på 70 procent og endte derved på 742,8 millioner dollar.

"Mens PC-markedet fortsatte sin vækst i årets andet kvartal, har vi i Lenovo overgået resten af branchen og opnået vores største markedsandel nogensinde," lyder det fra Peter Juul Jørgensen, dansk landechef i lenovo, i en besked til Computerworld.

Det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg pointerer i forbindelse med regnskabet, at Lenovo nu lægger sig endnu i front af konkurrenterne som HP, Dell og Apple.

"Vi oplever, at væksten er balanceret mellem forbruger- og virksomhedsprodukter, for mens markedsandelen vokser en smule mere for vores virksomhedsprodukter, så er væksten på antallet af enheder større på forbrugermarkedet," tilføjer Peter Juul Jørgensen.

Den globale mangel på chips og komponenter, som pandemien har været med til at skabe, har også haft en effekt hos lenovo i løbet af kvartalet, lyder det.

Peter Juul Jørgensen tilføjer her, at Lenovo som "team" arbejder på at hjælpe kunderne på den bedste vis ved at finde en balance mellem deres behov og de produkter, der er til rådighed.

"Og med team mener jeg i den bredeste mulige forstand, da det dækker hele Lenovos globale forsyningskæde, alliancer og vores lokale forretningspartnere. Det er en fælles indsats, og det afspejler sig også i resultaterne," siger han.

Samtidig lyder det fra Lenovo, at selskabet i dette kvartal er kommet sig helt over de negative konsekvenser, som pandemien havde på forretningsområdet for it-infrastruktur i 2020. Her blev mange store it-investeringer nemlig udskudt, men de er nu ved at blive gennemført.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS