Pris-stigninger i vente på pc'er allerede i år

Den globale mangel på chips kan få priserne på pc'er til at stige allerede i år. En række leverandører varsler allerede, at efterspørgsel ikke ser ud til at falde.

Artikel top billede

Forbrugere verden over skal forberede sig på højere priser på PC'er allerede i løbet af anden halvdel af 2021.

På baggrund af tal fra it-producenterne Dell, Lenovo og HP, vurderer ZDNet, at prisen kommer til at stige for forbrugerne, der skal købe nye pc'er i løbet af 2021.

Samtlige producenter melder nemlig, at der ikke er nogen udsigt til faldende efterspørgsel i de kommende måneder. Det falder sammen med en global mangel på computer-chips, der får mediet til at vurdere, at det kommer til at få betydning for prisen på pc'er.

It-producenterne, der i månedsvis har advaret mod mangel på de vitale chips, siger selv, at manglen kommer til at få betydning for prisen. Om det kommer til at ramme forbrugerne er dog uklart.

"Værdikædens situation har ikke flugtet med efterspørgslen, når vi ser på manglen på chips. Og det er et problem på tværs af industrien, og er tydeligt et problem som it-branchen skal håndtere," lyder det fra Dells finansdirektør, Thomas Sweet.

"Vi forventer at prisen på komponenterne bliver ramt af inflation i Q2 og kommer formentlig til at fortsætte resten af året."

Politisk prioritet

Den globale mangel på chips rammer ikke bare it-branchen. Både i Europa og USA er manglen blevet en topprioritet på de politiske kontorer.

Den amerikanske præsident Joe Biden har bedyret, at USA skal producere langt flere chips på amerikansk jord.

Samme tanker har man gjort sig i EU. Tidligere på året kunne den danske EU-Kommissær og ledende næstformand Margrethe Vestager præsentere en plan for, at 20 procent af verdens chips fremover skal produceres i EU.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S