Pris-stigninger i vente på pc'er allerede i år

Den globale mangel på chips kan få priserne på pc'er til at stige allerede i år. En række leverandører varsler allerede, at efterspørgsel ikke ser ud til at falde.

Artikel top billede

Forbrugere verden over skal forberede sig på højere priser på PC'er allerede i løbet af anden halvdel af 2021.

På baggrund af tal fra it-producenterne Dell, Lenovo og HP, vurderer ZDNet, at prisen kommer til at stige for forbrugerne, der skal købe nye pc'er i løbet af 2021.

Samtlige producenter melder nemlig, at der ikke er nogen udsigt til faldende efterspørgsel i de kommende måneder. Det falder sammen med en global mangel på computer-chips, der får mediet til at vurdere, at det kommer til at få betydning for prisen på pc'er.

It-producenterne, der i månedsvis har advaret mod mangel på de vitale chips, siger selv, at manglen kommer til at få betydning for prisen. Om det kommer til at ramme forbrugerne er dog uklart.

"Værdikædens situation har ikke flugtet med efterspørgslen, når vi ser på manglen på chips. Og det er et problem på tværs af industrien, og er tydeligt et problem som it-branchen skal håndtere," lyder det fra Dells finansdirektør, Thomas Sweet.

"Vi forventer at prisen på komponenterne bliver ramt af inflation i Q2 og kommer formentlig til at fortsætte resten af året."

Politisk prioritet

Den globale mangel på chips rammer ikke bare it-branchen. Både i Europa og USA er manglen blevet en topprioritet på de politiske kontorer.

Den amerikanske præsident Joe Biden har bedyret, at USA skal producere langt flere chips på amerikansk jord.

Samme tanker har man gjort sig i EU. Tidligere på året kunne den danske EU-Kommissær og ledende næstformand Margrethe Vestager præsentere en plan for, at 20 procent af verdens chips fremover skal produceres i EU.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job