Pris-stigninger i vente på pc'er allerede i år

Den globale mangel på chips kan få priserne på pc'er til at stige allerede i år. En række leverandører varsler allerede, at efterspørgsel ikke ser ud til at falde.

Artikel top billede

Forbrugere verden over skal forberede sig på højere priser på PC'er allerede i løbet af anden halvdel af 2021.

På baggrund af tal fra it-producenterne Dell, Lenovo og HP, vurderer ZDNet, at prisen kommer til at stige for forbrugerne, der skal købe nye pc'er i løbet af 2021.

Samtlige producenter melder nemlig, at der ikke er nogen udsigt til faldende efterspørgsel i de kommende måneder. Det falder sammen med en global mangel på computer-chips, der får mediet til at vurdere, at det kommer til at få betydning for prisen på pc'er.

It-producenterne, der i månedsvis har advaret mod mangel på de vitale chips, siger selv, at manglen kommer til at få betydning for prisen. Om det kommer til at ramme forbrugerne er dog uklart.

"Værdikædens situation har ikke flugtet med efterspørgslen, når vi ser på manglen på chips. Og det er et problem på tværs af industrien, og er tydeligt et problem som it-branchen skal håndtere," lyder det fra Dells finansdirektør, Thomas Sweet.

"Vi forventer at prisen på komponenterne bliver ramt af inflation i Q2 og kommer formentlig til at fortsætte resten af året."

Politisk prioritet

Den globale mangel på chips rammer ikke bare it-branchen. Både i Europa og USA er manglen blevet en topprioritet på de politiske kontorer.

Den amerikanske præsident Joe Biden har bedyret, at USA skal producere langt flere chips på amerikansk jord.

Samme tanker har man gjort sig i EU. Tidligere på året kunne den danske EU-Kommissær og ledende næstformand Margrethe Vestager præsentere en plan for, at 20 procent af verdens chips fremover skal produceres i EU.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S