Priserne på cyberforsikringer stiger efter mange hacker-angreb: Forsikringsbranchen diskuterer muligheden for helt at droppe hacker-forsikringer

De mange hacker-angreb får priserne på forsikringer mod it-angreb til at stige. Forsikringsselskaber overvejer helt at droppe at sælge forsikringer mod cyberangreb.

Artikel top billede

Den seneste tid mange hacker-angreb har fået forsikrings-branchen til at hæve priserne på forsikringer mod cyber-kriminalitet markant.

Finans skriver, priserne er nærmest eksploderet i den seneste tid.

Det samme er de krav, som forsikringsselskaberne stiller til virksomhederne om ting, som de selv skal gøre for at sikre sig.

Administrerende direktør i forsikringsmægler-selskaber Marsh, Henrik Larsen, siger til avisen, at priserne og kravene nu har nået et niveau, hvor mange virksomheder overvejer selv at tage risikoen.

“Vilkårene handler dels om, at virksomheden skal etablere en it-infrastruktur, der så vidt muligt forhindrer cyberangreb, dels om hvor meget forsikringen maksimalt dækker, og hvor stor en selvrisiko virksomheden skal tage,” skriver avisen.

Desuden overvejer man nu mange steder i forsikringsbranchen, om markedet for cyberforsikringer overhovedet er interessant.

»Grundlæggende er det vel sådan, at jo mere forsikringsbranchen dækker cyberangreb, jo mere interessant bliver det måske for hackerne, fordi der ofte dermed er flere penge i et angreb. Men det er også en diskussion om, hvorvidt forsikringsbranchen skal udsætte sig for at skulle betale løsesum til hackere i lande, vi normalt overhovedet ikke ønsker at handle med,« siger Rasmus Toft Jørgensen, direktør for HDI Global Security, til avisen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S