Artikel top billede

Facebook lukker ned for alt indhold om Taleban på flere platforme

Alt indhold knyttet til Taleban vil blive lukket fra alle Facebooks platforme. Det bekræfter selskabet efter Taleban de seneste par dage har genvundet magten over store dele af Afganistan.

Facebook vil fjerne alt indhold, der relaterer sig til Taleban på alle sine sociale medie platforme, der foruden Facebook også tæller WhatsApp og Instagram.

Verdens største sociale medie anser Taleban som en terror-organisation, og derfor vil man udelukke alt indhold, der relaterer sig til Taleban eller som bifalder dem.

Problemet er blevet aktuelt igen efter Taleban har genvundet magten i store dele af Afganistan efter USA og en række vestlige allierede, har trukket sig ud af landet.

Det skriver BBC.

"Taleban er sanktioneret som en terrororganisation under amerikansk lovgivning, og vi har forbudt dem fra vores services i følge vores politik om farlige organisationer. Det betyder, at vi fjerner alle konti, der bliver varetaget på vegne af TalebAn og forbyder ros, støtte og repræsentation af dem," siger en talsperson for Facebook til det britiske medie.

Ifølge BBC har Taleban tidligere brugt sociale medier i stort omfang til at kommunikere internt og udbrede sine synspunkter til offentligheden. Mediet beskriver desuden, at der har været historier om, at Taleban bruger Facebook-tjenesten WhatsApp til at kommunikere.

Facebook forklarer, at man har et dedikeret team af eksperter, der overvåger alle selskabets platforme for netop indhold fra Taleban. Derudover understreger selskabet, at alle WhatsApp konti, der bliver brugt af Taleban vil blive lukket.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere