Telegigant røber flere detaljer om kæmpe-hack: Sygesikringsnumre og kørekort-oplysninger på 40 millioner kunder lækket

T-Mobile oplyser, at mere end 40 millioner nuværende og tidligere kunder har fået lækket personfølsomme oplysninger i forbindelse med et cyberangreb.

Artikel top billede

Photo by Mika Baumeister on Unsplash (Foto: Photo by unsplash)

Det amerikanske mobilelskab T-Mobile kan nu afsløre, at personfølsomme oplysninger på mere end 40 millioner nuværende og tidligere kunder er blevet lækket i et stort cyberangreb.

Blandt de lækkede data er oplysninger om kundernes for- og efternavne, fødselsdage, sygesikringsnumre og kørekort-oplysninger.

T-Mobile oplyser i en meddelelse på sin hjemmeside, at det blandt andet er konstateret, at der er blevet sjålet filer, der indeholder data om 7,8 millioner nuværende abonnementer samt filer om 40 millioner kunder, der har gennemgået et kredittjek i forbindelse med en abonnementsindgåelse.

”Det er vigtigt at understrege, at ingen telefonnumre, kontonumre, pin-koder, kodeord eller finansielle informationer er blevet kompromitteret i nogle af disse filer,” lyder det fra T-Mobile.

Mobilselskabet oplyser dog også, at der udover de ovennævnte filer også er blevet lækket data om 850.000 kunder med forudbetalte simkort. Disse kunder har blandt andet fået lækket telefonumre og pinkoder til deres konto.

Her har T-Mobile valgt nulstille pinkoderne øjeblikkeligt.

Det amerikanske medie Motherboard kunne allerede i weekenden berette om cyberangrebet. I første omgang forlød det, at data på mere end 100 million brugere var blevet stjålet fra T-Mobile og sat til salg online.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems