Telegigant røber flere detaljer om kæmpe-hack: Sygesikringsnumre og kørekort-oplysninger på 40 millioner kunder lækket

T-Mobile oplyser, at mere end 40 millioner nuværende og tidligere kunder har fået lækket personfølsomme oplysninger i forbindelse med et cyberangreb.

Artikel top billede

Photo by Mika Baumeister on Unsplash (Foto: Photo by unsplash)

Det amerikanske mobilelskab T-Mobile kan nu afsløre, at personfølsomme oplysninger på mere end 40 millioner nuværende og tidligere kunder er blevet lækket i et stort cyberangreb.

Blandt de lækkede data er oplysninger om kundernes for- og efternavne, fødselsdage, sygesikringsnumre og kørekort-oplysninger.

T-Mobile oplyser i en meddelelse på sin hjemmeside, at det blandt andet er konstateret, at der er blevet sjålet filer, der indeholder data om 7,8 millioner nuværende abonnementer samt filer om 40 millioner kunder, der har gennemgået et kredittjek i forbindelse med en abonnementsindgåelse.

”Det er vigtigt at understrege, at ingen telefonnumre, kontonumre, pin-koder, kodeord eller finansielle informationer er blevet kompromitteret i nogle af disse filer,” lyder det fra T-Mobile.

Mobilselskabet oplyser dog også, at der udover de ovennævnte filer også er blevet lækket data om 850.000 kunder med forudbetalte simkort. Disse kunder har blandt andet fået lækket telefonumre og pinkoder til deres konto.

Her har T-Mobile valgt nulstille pinkoderne øjeblikkeligt.

Det amerikanske medie Motherboard kunne allerede i weekenden berette om cyberangrebet. I første omgang forlød det, at data på mere end 100 million brugere var blevet stjålet fra T-Mobile og sat til salg online.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S