Telegigant røber flere detaljer om kæmpe-hack: Sygesikringsnumre og kørekort-oplysninger på 40 millioner kunder lækket

T-Mobile oplyser, at mere end 40 millioner nuværende og tidligere kunder har fået lækket personfølsomme oplysninger i forbindelse med et cyberangreb.

Artikel top billede

Photo by Mika Baumeister on Unsplash (Foto: Photo by unsplash)

Det amerikanske mobilelskab T-Mobile kan nu afsløre, at personfølsomme oplysninger på mere end 40 millioner nuværende og tidligere kunder er blevet lækket i et stort cyberangreb.

Blandt de lækkede data er oplysninger om kundernes for- og efternavne, fødselsdage, sygesikringsnumre og kørekort-oplysninger.

T-Mobile oplyser i en meddelelse på sin hjemmeside, at det blandt andet er konstateret, at der er blevet sjålet filer, der indeholder data om 7,8 millioner nuværende abonnementer samt filer om 40 millioner kunder, der har gennemgået et kredittjek i forbindelse med en abonnementsindgåelse.

”Det er vigtigt at understrege, at ingen telefonnumre, kontonumre, pin-koder, kodeord eller finansielle informationer er blevet kompromitteret i nogle af disse filer,” lyder det fra T-Mobile.

Mobilselskabet oplyser dog også, at der udover de ovennævnte filer også er blevet lækket data om 850.000 kunder med forudbetalte simkort. Disse kunder har blandt andet fået lækket telefonumre og pinkoder til deres konto.

Her har T-Mobile valgt nulstille pinkoderne øjeblikkeligt.

Det amerikanske medie Motherboard kunne allerede i weekenden berette om cyberangrebet. I første omgang forlød det, at data på mere end 100 million brugere var blevet stjålet fra T-Mobile og sat til salg online.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S