Matas gør klar til massive investeringer i digitalisering og online-handel: Målet er online-omsætning på to milliarder kroner om fem år

Matas gør klar til kæmpe fremstød. Topchef Gregers Wedell-Wedelssborg vil investere flere hundrede millioner kroner i ikke mindst onlineforretningen.

Artikel top billede

Matas gør klar til at investere store beløb i at sætte fart i væksten.

Administrerende direktør Gregers Wedell-Wedellsborg siger til Borsen, at selskabet vil investere mellem 500 millioner og 700 millioner kroner i de kommende fem år i ikke mindst udvikling af online-forretningen.

Samtidig vil selskabet bygge et nyt logistikcenter i Allerød nord for København, som skal sætte ekstra skub i leveringen til online-kunderne.

“Det er der, hvor vi virkelig vil sætte ind. Hele vores ambition er, at vi vil tage det gode, gamle Matas, som vi alle sammen kender fra vores opvækst, og omdanne det til en digital vindervirksomhed. Derfor har vi investeret kraftigt i det de seneste tre år, og den strategi kommer vi til at fortsætte,” siger han til avisen.

Matas’ online-salg er strøget i vejret siden corona brød ud.

Onlinesalget under corona-pandemien har således været hovedårsagen til, at Matas netop har rundet en omsætning på fire milliarder kroner.

Det er nu planen, at den skal være steget til fem milliarder kroner om fem år.

Heraf skal 40 procent af salget - altså omkring to milliarder kroner - ifølge planen hentes online, hvor antallet af varenumre skal løftes fra i dag 50.000 til 150.000 forskellige varer.

Matas’ CIO, Thomas Grane, fortalte fornylig Computerworld om selskabets overgang til cloud og om Matas’ meget store investeringer i teknologi i de senere år.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job