Matas gør klar til massive investeringer i digitalisering og online-handel: Målet er online-omsætning på to milliarder kroner om fem år

Matas gør klar til kæmpe fremstød. Topchef Gregers Wedell-Wedelssborg vil investere flere hundrede millioner kroner i ikke mindst onlineforretningen.

Artikel top billede

Matas gør klar til at investere store beløb i at sætte fart i væksten.

Administrerende direktør Gregers Wedell-Wedellsborg siger til Borsen, at selskabet vil investere mellem 500 millioner og 700 millioner kroner i de kommende fem år i ikke mindst udvikling af online-forretningen.

Samtidig vil selskabet bygge et nyt logistikcenter i Allerød nord for København, som skal sætte ekstra skub i leveringen til online-kunderne.

“Det er der, hvor vi virkelig vil sætte ind. Hele vores ambition er, at vi vil tage det gode, gamle Matas, som vi alle sammen kender fra vores opvækst, og omdanne det til en digital vindervirksomhed. Derfor har vi investeret kraftigt i det de seneste tre år, og den strategi kommer vi til at fortsætte,” siger han til avisen.

Matas’ online-salg er strøget i vejret siden corona brød ud.

Onlinesalget under corona-pandemien har således været hovedårsagen til, at Matas netop har rundet en omsætning på fire milliarder kroner.

Det er nu planen, at den skal være steget til fem milliarder kroner om fem år.

Heraf skal 40 procent af salget - altså omkring to milliarder kroner - ifølge planen hentes online, hvor antallet af varenumre skal løftes fra i dag 50.000 til 150.000 forskellige varer.

Matas’ CIO, Thomas Grane, fortalte fornylig Computerworld om selskabets overgang til cloud og om Matas’ meget store investeringer i teknologi i de senere år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S