MitID er klar til oktober – her kan du prøvekøre løsningen allerede i dag

Digitaliseringsstyrelsen har lanceret en demoudgave af den kommende MitID-løsning, som du kan prøve allerede i dag.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Digitaliseringsstyrelsen begynder til oktober udrulningen af MitID, der er den stort anlagte afløser for NemID.

Men allerede nu kan du få en forsmag på, hvordan MitID virker. Det skriver Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen på Twitter.

På borger.dk har Digitaliseringsstyrelsen nemlig lagt en demo-udgave af MitID ud.

Her får du muligheden for at prøve logge ind på en hjemmeside ved hjælp af simulerede udgaver af en MitID-app eller en simuleret udgave af MitID’s kodeviser eller kodeoplæser.

MitID udvikles af Nets og skal erstatte den 11 år gamle NemID-løsningen.

Farvel til papkort

Da NemID blev lanceret 1. juli 2010 var den baseret på et fysisk papnøglekort og først flere år senere kom appen til.

Men ifølge ifølge Digitaliseringsstyrelsen vil MitID først og fremmest være en app, og dermed bliver det et farvel til den forkætrede papkort.

Folk der ikke ønsker en app eller kan benytte sig af den, får dog mulighed for tilvælge en fysisk kodeviser ligesom synshæmmede kan få en kodeoplæser.

Det var oprindeligt planen, at løsningen skulle være færdigudrullet ved udgangen af 2021, men løsningen er blevet forsinket af flere omgang. Derfor påbegyndes udrulningen nu først i oktober og forventes afsluttet i sommeren 2022.

I forbindelse med udrulningen skal intet mindre end fem millioner NemID-brugere flyttes over på MitID-platformen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland