MitID er klar til oktober – her kan du prøvekøre løsningen allerede i dag

Digitaliseringsstyrelsen har lanceret en demoudgave af den kommende MitID-løsning, som du kan prøve allerede i dag.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Digitaliseringsstyrelsen begynder til oktober udrulningen af MitID, der er den stort anlagte afløser for NemID.

Men allerede nu kan du få en forsmag på, hvordan MitID virker. Det skriver Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen på Twitter.

På borger.dk har Digitaliseringsstyrelsen nemlig lagt en demo-udgave af MitID ud.

Her får du muligheden for at prøve logge ind på en hjemmeside ved hjælp af simulerede udgaver af en MitID-app eller en simuleret udgave af MitID’s kodeviser eller kodeoplæser.

MitID udvikles af Nets og skal erstatte den 11 år gamle NemID-løsningen.

Farvel til papkort

Da NemID blev lanceret 1. juli 2010 var den baseret på et fysisk papnøglekort og først flere år senere kom appen til.

Men ifølge ifølge Digitaliseringsstyrelsen vil MitID først og fremmest være en app, og dermed bliver det et farvel til den forkætrede papkort.

Folk der ikke ønsker en app eller kan benytte sig af den, får dog mulighed for tilvælge en fysisk kodeviser ligesom synshæmmede kan få en kodeoplæser.

Det var oprindeligt planen, at løsningen skulle være færdigudrullet ved udgangen af 2021, men løsningen er blevet forsinket af flere omgang. Derfor påbegyndes udrulningen nu først i oktober og forventes afsluttet i sommeren 2022.

I forbindelse med udrulningen skal intet mindre end fem millioner NemID-brugere flyttes over på MitID-platformen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S