MitID er klar til oktober – her kan du prøvekøre løsningen allerede i dag

Digitaliseringsstyrelsen har lanceret en demoudgave af den kommende MitID-løsning, som du kan prøve allerede i dag.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Digitaliseringsstyrelsen begynder til oktober udrulningen af MitID, der er den stort anlagte afløser for NemID.

Men allerede nu kan du få en forsmag på, hvordan MitID virker. Det skriver Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen på Twitter.

På borger.dk har Digitaliseringsstyrelsen nemlig lagt en demo-udgave af MitID ud.

Her får du muligheden for at prøve logge ind på en hjemmeside ved hjælp af simulerede udgaver af en MitID-app eller en simuleret udgave af MitID’s kodeviser eller kodeoplæser.

MitID udvikles af Nets og skal erstatte den 11 år gamle NemID-løsningen.

Farvel til papkort

Da NemID blev lanceret 1. juli 2010 var den baseret på et fysisk papnøglekort og først flere år senere kom appen til.

Men ifølge ifølge Digitaliseringsstyrelsen vil MitID først og fremmest være en app, og dermed bliver det et farvel til den forkætrede papkort.

Folk der ikke ønsker en app eller kan benytte sig af den, får dog mulighed for tilvælge en fysisk kodeviser ligesom synshæmmede kan få en kodeoplæser.

Det var oprindeligt planen, at løsningen skulle være færdigudrullet ved udgangen af 2021, men løsningen er blevet forsinket af flere omgang. Derfor påbegyndes udrulningen nu først i oktober og forventes afsluttet i sommeren 2022.

I forbindelse med udrulningen skal intet mindre end fem millioner NemID-brugere flyttes over på MitID-platformen.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse