Sydkorea tvinger Google og Apple til at frigive betalingsmuligheder i deres app-butikker

Sydkorea har netop vedtaget en ny lovgivning, der forbydder store tech-spilleresom Google og Apple, at tvinge app-udviklere til at benytte deres betalingssystemer, når de lægger nye apps op i virksomhedernes app-butikker.

Artikel top billede

Sydkorea har som det første land i verden vedtaget en lov, der forbyder app-store-operatører som Google og Apple at tvinge udviklere til at bruge deres betalingssystemer i appen.

Loven, der blev godkendt tirsdag, er et forsøg på, at stoppe tech-giganterne i deres praksis med at kræve, at gøre appudviklere afhængige af netop deres indkøbssystemer, som virksomheden så tager 30 procent af provisionen for, når udvikleren sælger sin app.

Det skriver AP News.

Dermed skal Google og Apple begynde at tillade udviklerne at finde alternative måder at modtage betaling på.

Tech-virksomhederne selv har tidligere erklæret, at de høje provitionssatser hjælper med at betale omkrostningerne ved at vedligeholde app-markedsplatformene.

Men Sydkoreas regering har for øje at fremme en mere fair konkurrence, og bløde op for tech-giganternes monopol-status på området.

Loven sikrer desuden også udviklerne for, at tech-virksomhederne til gengæld for, at de finder altenative betalingsmuligheder, gør det ekstra besværligt eller langtrukket at få godkendt apps.

Apples kritik i en erklæring lyder, at den nye lov vil "sætte brugere, der køber digitale varer fra andre kilder, i fare for svig, undergrave deres beskyttelse af fortrolige oplysninger, gøre det svært at styre deres køb" og desuden gøre forældrekontrol og andre funktioner mindre effektive.

"Vi mener, at brugernes tillid til App Store -køb vil falde som følge af denne lovgivning" og føre til færre muligheder for koreanske appudviklere, advarer virksomheden.

Her hjemme er man i EU lige nu også på vej med nye tiltag, der skal stramme grebet om tech-giganternes monopol-status. De nye regler der er på vej en den del af den såkaldte Digital Markets Act, som EU-Kommissær Margrethe Vestager står i spidsen for.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest