Ny Amazon-topchef skal ansætte 55.000 it-medarbejdere

I løbet af de kommende måneder skal Amazon ansætte 55.000 nye medarbejdere inden for teknologi og på selskabets hovedkontor. Det svarer til næsten alle ansatte hos Facebook.

Artikel top billede

Amazons hovedkontor i den amerikanske delstat Seattle skal have markant flere medarbejdere i løbet af de kommende måneder.

Selskabets nytiltrådte topchef Andy Jassy, der for få måneder siden overtog posten fra Jezz Bezos skal nemlig ansætte intet mindre end 55.000 nye medarbejdere. De skal ansættes i it-roller og på hovedkontoret.

Det oplyser Andy Jassy til nyhedsbureauet Reuters.

De tusindvis af nye medarbejdere, som Amazon nu skal ud at have fingrene i, svarer til godt en tredjedel af alle ansætte hos it-giganten Google og næsten samtlige ansatte hos Facebook.

Udmeldingen kommer bare få dage efter, aktiekursen hos it-giganten faldt markant efter selskabet fremlagde sit seneste regnskab.

Medarbejderne som Amazon skal have fat på skal både arbejde med detail og cloud-forretningen, forklarer Andy Jassy, der ikke er bekymret for om det er muligt at tiltrække de mange nye ansatte.

"Der er så mange jobs under pandemien som er blevet flyttet eller ændret, så der er mange mennesker, der overvejer nye jobmuligheder," siger den nytiltrådte direktør til Reuters med henvisning til en rapport fra analysehuset PwC.

Jobmarkedet for it-medarbejdere har for alvor taget fart efter coronakrisen hos flere internationale virksomheder.

For få uger siden annoncerede den sydkoreanske it-gigant Samsung, at man også var på udkig efter tusindvis af nye medarbejdere.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg