Ny Amazon-topchef skal ansætte 55.000 it-medarbejdere

I løbet af de kommende måneder skal Amazon ansætte 55.000 nye medarbejdere inden for teknologi og på selskabets hovedkontor. Det svarer til næsten alle ansatte hos Facebook.

Artikel top billede

Amazons hovedkontor i den amerikanske delstat Seattle skal have markant flere medarbejdere i løbet af de kommende måneder.

Selskabets nytiltrådte topchef Andy Jassy, der for få måneder siden overtog posten fra Jezz Bezos skal nemlig ansætte intet mindre end 55.000 nye medarbejdere. De skal ansættes i it-roller og på hovedkontoret.

Det oplyser Andy Jassy til nyhedsbureauet Reuters.

De tusindvis af nye medarbejdere, som Amazon nu skal ud at have fingrene i, svarer til godt en tredjedel af alle ansætte hos it-giganten Google og næsten samtlige ansatte hos Facebook.

Udmeldingen kommer bare få dage efter, aktiekursen hos it-giganten faldt markant efter selskabet fremlagde sit seneste regnskab.

Medarbejderne som Amazon skal have fat på skal både arbejde med detail og cloud-forretningen, forklarer Andy Jassy, der ikke er bekymret for om det er muligt at tiltrække de mange nye ansatte.

"Der er så mange jobs under pandemien som er blevet flyttet eller ændret, så der er mange mennesker, der overvejer nye jobmuligheder," siger den nytiltrådte direktør til Reuters med henvisning til en rapport fra analysehuset PwC.

Jobmarkedet for it-medarbejdere har for alvor taget fart efter coronakrisen hos flere internationale virksomheder.

For få uger siden annoncerede den sydkoreanske it-gigant Samsung, at man også var på udkig efter tusindvis af nye medarbejdere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S