Samsung skal ansætte 40.000 nye medarbejdere i kæmpeinvestering

Den sydkoreanske it-gigant Samsung skal på et gigantisk ansøgningstogt. Selskabet sigter efter at ansætte 40.000 nye medarbejdere i en større investering, som it-virksomheden har afsat 205 milliarder dollar til.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

It-giganten Samsung skal udvide forretningen markant. Selskabet planlægger at investere svimlende 205 milliarder dollar i blandt andet nye medarbejdere.

Omregnet til danske kroner lyder beløbet på 1.300 milliarder kroner. Pengene skal primært investres i nye medarbejdere.

I løbet af de kommende tre år vil Samsung nemlig hyre intet mindre 40.000 nye medarbejdere, skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Tidligere har Samsung allerede meddelt, at man var klar til at ansætte 30.000 nye medarbejdere, men det tal er altså opjusteret med yderligere 10.000 ansatte.

Foruden de mange nyansættelser skal Samsung desuden bruge de mange milliarder på at investere i produktion af avancerede computerchips. Selskabet har som ambition at investere 151 millioner dollar i netop dette område frem mod 2030.

Samsungs smartphone-forretning er desuden den førende i verden på nuværende tidspunkt. Med en markedsandel på 19 procent sidder den sydkoreanske producent på den største andel af markedet i den seneste opgørelse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job