Samsung skal ansætte 40.000 nye medarbejdere i kæmpeinvestering

Den sydkoreanske it-gigant Samsung skal på et gigantisk ansøgningstogt. Selskabet sigter efter at ansætte 40.000 nye medarbejdere i en større investering, som it-virksomheden har afsat 205 milliarder dollar til.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

It-giganten Samsung skal udvide forretningen markant. Selskabet planlægger at investere svimlende 205 milliarder dollar i blandt andet nye medarbejdere.

Omregnet til danske kroner lyder beløbet på 1.300 milliarder kroner. Pengene skal primært investres i nye medarbejdere.

I løbet af de kommende tre år vil Samsung nemlig hyre intet mindre 40.000 nye medarbejdere, skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Tidligere har Samsung allerede meddelt, at man var klar til at ansætte 30.000 nye medarbejdere, men det tal er altså opjusteret med yderligere 10.000 ansatte.

Foruden de mange nyansættelser skal Samsung desuden bruge de mange milliarder på at investere i produktion af avancerede computerchips. Selskabet har som ambition at investere 151 millioner dollar i netop dette område frem mod 2030.

Samsungs smartphone-forretning er desuden den førende i verden på nuværende tidspunkt. Med en markedsandel på 19 procent sidder den sydkoreanske producent på den største andel af markedet i den seneste opgørelse.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job