Samsung skal ansætte 40.000 nye medarbejdere i kæmpeinvestering

Den sydkoreanske it-gigant Samsung skal på et gigantisk ansøgningstogt. Selskabet sigter efter at ansætte 40.000 nye medarbejdere i en større investering, som it-virksomheden har afsat 205 milliarder dollar til.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

It-giganten Samsung skal udvide forretningen markant. Selskabet planlægger at investere svimlende 205 milliarder dollar i blandt andet nye medarbejdere.

Omregnet til danske kroner lyder beløbet på 1.300 milliarder kroner. Pengene skal primært investres i nye medarbejdere.

I løbet af de kommende tre år vil Samsung nemlig hyre intet mindre 40.000 nye medarbejdere, skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Tidligere har Samsung allerede meddelt, at man var klar til at ansætte 30.000 nye medarbejdere, men det tal er altså opjusteret med yderligere 10.000 ansatte.

Foruden de mange nyansættelser skal Samsung desuden bruge de mange milliarder på at investere i produktion af avancerede computerchips. Selskabet har som ambition at investere 151 millioner dollar i netop dette område frem mod 2030.

Samsungs smartphone-forretning er desuden den førende i verden på nuværende tidspunkt. Med en markedsandel på 19 procent sidder den sydkoreanske producent på den største andel af markedet i den seneste opgørelse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS