Top 100: Danske webbutikker og hardwareproducenter har scoret kassen i historisk svært år

Computerworld Top 100: It-branchen er kommet hæderligt gennem coronakrisen det seneste halvandet år. For hardware-producenterne og landets onlinebutikker er det dog gået bedre end hæderligt. De har overhalet resten af branchen og langet produkter over de digitale hylder i stor stil.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor hardware-selskaberne har klaret sig særligt godt i dette års Top 100
  • Hvem der ender i bunden af listen
847
4:15 min
ComputerViews: Hjemsendelser og hjemmearbejdspladser har præget det meste af livet for langt de fleste de seneste 18 måneder, hvor ord som krise og historiske udfordringer er blevet hverdagskost.

Det kan i den grad aflæses i dette års Top 100 fra Computerworld, hvor det særligt er de it-virksomheder, der understøtter hjemmearbejde, og som leverer produkter direkte til døren, der skyder op ad Computerworlds rangliste over de it-virksomheder, der har klaret det forgangne år bedst.

Top 100 er i år som alt andet gennemsyret af coronakrisen, der har været den altoverskyggende begivenhed for 2020 og langt ind i 2021.

Krisen har været hård mod store dele af dansk erhvervsliv, og selvom it-branchen i stor stil er gået fri, så har to dele af it-branchen særlig haft medvind af de enorme kulturændringer krisen har ført med sig.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S