Top 100: Danske webbutikker og hardwareproducenter har scoret kassen i historisk svært år

Computerworld Top 100: It-branchen er kommet hæderligt gennem coronakrisen det seneste halvandet år. For hardware-producenterne og landets onlinebutikker er det dog gået bedre end hæderligt. De har overhalet resten af branchen og langet produkter over de digitale hylder i stor stil.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor hardware-selskaberne har klaret sig særligt godt i dette års Top 100
  • Hvem der ender i bunden af listen
847
4:15 min
ComputerViews: Hjemsendelser og hjemmearbejdspladser har præget det meste af livet for langt de fleste de seneste 18 måneder, hvor ord som krise og historiske udfordringer er blevet hverdagskost.

Det kan i den grad aflæses i dette års Top 100 fra Computerworld, hvor det særligt er de it-virksomheder, der understøtter hjemmearbejde, og som leverer produkter direkte til døren, der skyder op ad Computerworlds rangliste over de it-virksomheder, der har klaret det forgangne år bedst.

Top 100 er i år som alt andet gennemsyret af coronakrisen, der har været den altoverskyggende begivenhed for 2020 og langt ind i 2021.

Krisen har været hård mod store dele af dansk erhvervsliv, og selvom it-branchen i stor stil er gået fri, så har to dele af it-branchen særlig haft medvind af de enorme kulturændringer krisen har ført med sig.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S