Top 100: Danske webbutikker og hardwareproducenter har scoret kassen i historisk svært år

Computerworld Top 100: It-branchen er kommet hæderligt gennem coronakrisen det seneste halvandet år. For hardware-producenterne og landets onlinebutikker er det dog gået bedre end hæderligt. De har overhalet resten af branchen og langet produkter over de digitale hylder i stor stil.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor hardware-selskaberne har klaret sig særligt godt i dette års Top 100
  • Hvem der ender i bunden af listen
847
4:15 min
ComputerViews: Hjemsendelser og hjemmearbejdspladser har præget det meste af livet for langt de fleste de seneste 18 måneder, hvor ord som krise og historiske udfordringer er blevet hverdagskost.

Det kan i den grad aflæses i dette års Top 100 fra Computerworld, hvor det særligt er de it-virksomheder, der understøtter hjemmearbejde, og som leverer produkter direkte til døren, der skyder op ad Computerworlds rangliste over de it-virksomheder, der har klaret det forgangne år bedst.

Top 100 er i år som alt andet gennemsyret af coronakrisen, der har været den altoverskyggende begivenhed for 2020 og langt ind i 2021.

Krisen har været hård mod store dele af dansk erhvervsliv, og selvom it-branchen i stor stil er gået fri, så har to dele af it-branchen særlig haft medvind af de enorme kulturændringer krisen har ført med sig.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S