Top 100: Danske webbutikker og hardwareproducenter har scoret kassen i historisk svært år

Computerworld Top 100: It-branchen er kommet hæderligt gennem coronakrisen det seneste halvandet år. For hardware-producenterne og landets onlinebutikker er det dog gået bedre end hæderligt. De har overhalet resten af branchen og langet produkter over de digitale hylder i stor stil.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor hardware-selskaberne har klaret sig særligt godt i dette års Top 100
  • Hvem der ender i bunden af listen
847
4:15 min
ComputerViews: Hjemsendelser og hjemmearbejdspladser har præget det meste af livet for langt de fleste de seneste 18 måneder, hvor ord som krise og historiske udfordringer er blevet hverdagskost.

Det kan i den grad aflæses i dette års Top 100 fra Computerworld, hvor det særligt er de it-virksomheder, der understøtter hjemmearbejde, og som leverer produkter direkte til døren, der skyder op ad Computerworlds rangliste over de it-virksomheder, der har klaret det forgangne år bedst.

Top 100 er i år som alt andet gennemsyret af coronakrisen, der har været den altoverskyggende begivenhed for 2020 og langt ind i 2021.

Krisen har været hård mod store dele af dansk erhvervsliv, og selvom it-branchen i stor stil er gået fri, så har to dele af it-branchen særlig haft medvind af de enorme kulturændringer krisen har ført med sig.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse