Top 100: Danske webbutikker og hardwareproducenter har scoret kassen i historisk svært år

Computerworld Top 100: It-branchen er kommet hæderligt gennem coronakrisen det seneste halvandet år. For hardware-producenterne og landets onlinebutikker er det dog gået bedre end hæderligt. De har overhalet resten af branchen og langet produkter over de digitale hylder i stor stil.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor hardware-selskaberne har klaret sig særligt godt i dette års Top 100
  • Hvem der ender i bunden af listen
847
4:15 min
ComputerViews: Hjemsendelser og hjemmearbejdspladser har præget det meste af livet for langt de fleste de seneste 18 måneder, hvor ord som krise og historiske udfordringer er blevet hverdagskost.

Det kan i den grad aflæses i dette års Top 100 fra Computerworld, hvor det særligt er de it-virksomheder, der understøtter hjemmearbejde, og som leverer produkter direkte til døren, der skyder op ad Computerworlds rangliste over de it-virksomheder, der har klaret det forgangne år bedst.

Top 100 er i år som alt andet gennemsyret af coronakrisen, der har været den altoverskyggende begivenhed for 2020 og langt ind i 2021.

Krisen har været hård mod store dele af dansk erhvervsliv, og selvom it-branchen i stor stil er gået fri, så har to dele af it-branchen særlig haft medvind af de enorme kulturændringer krisen har ført med sig.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse