Top 100: Her er Danmarks bedste it-selskaber i supersværvægter-klassen

Computerworld Top 100 / 2021: Pandemien sætter også sit tydelige præg på listen over de dygtigste suspersværvægtere i år. Steelseries’ omsætning voksede med 57 procent, og selskabets øvrige resultater planter den danske producent af high end-gamerudstyr på en solid førsteplads.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan pandemien sætter sit tydelige præg på listen over de dygtigste suspersværvægtere i år
  • Indsigt i delresultaterne med nøgletal fra Steelseries, HP, IBM og NNIT
203
1:15 min
Hjemsendelser, lockdown, coronablues ...mange fik pludselig meget travlt med at indrette hjemmearbejdspladser og handle dagligvarer på nettet, da pandemien ramte over hele verden.

Og da panikken havde lagt sig, og roen havde sænket sig i de små hjem, indfandt kedsomheden sig nok også i et vist omfang.

Sandsynligvis er det en del af forklaringen på, at den danske producent af gamerudstyr og software Steelseries kom ud af 2020 med en ordentlig vækst i omsætningen på næsten 60 procent i forhold til året før.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics