QuickPay blev solgt for trecifret millionbeløb, men pengene har aldrig været drivkraften: "Jeg er blevet absurd rig nu. I dag kan jeg købe et fly, hvis det er det, som jeg ønsker"

Computerworld Top 100: Danske Quickpay er blevet solgt for et trecifret millionbeløb. Selskabets stifter Thomas Jensen erkender, at de opskruede salgssummer i betalingsindustrien betyder, at han nu er blevet absurd rig: “Havde jeg haft en smedevirksomhed, så havde salgssummen jo været en hel anden, selvom jeg havde arbejdet akkurat lige så hårdt,” siger han.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på, hvordan Quickpay-stifteren Thomas Jensen har oplevet det seneste år, som har budt på enorm vækst og et salg, der har gjort ham "absurd rig"
  • Få indblik i Quickpays
  • Få svaret på, hvad han skal nu
  • Og få forklaringen på, hvorfor Thomas Jensen helst ikke taler om sin rigdom
1.126
5:45 min
De seneste 18 måneder har været vilde for det danske online betalingsfirma QuickPay og dets stifter Thomas Jensen.

Først ramte pandemien og nedlukningerne. Pludselig – fra den ene dag til den anden – begyndte hele verdens befolkning at handle online, og efterspørgslen efter QuickPays løsninger til nethandel voksede med eksplosions-agtig fart.

Dernæst kom der i vinter et lukrativt salg til det tyske fintechselskab Unzer, der betalte, hvad der formodes at være et trecifret millionbeløb for det danske selskab.

“Under corona er vi vokset med mange hundrede procent," siger Thomas Jensen til Computerworld.

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job