QuickPay blev solgt for trecifret millionbeløb, men pengene har aldrig været drivkraften: "Jeg er blevet absurd rig nu. I dag kan jeg købe et fly, hvis det er det, som jeg ønsker"

Computerworld Top 100: Danske Quickpay er blevet solgt for et trecifret millionbeløb. Selskabets stifter Thomas Jensen erkender, at de opskruede salgssummer i betalingsindustrien betyder, at han nu er blevet absurd rig: “Havde jeg haft en smedevirksomhed, så havde salgssummen jo været en hel anden, selvom jeg havde arbejdet akkurat lige så hårdt,” siger han.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på, hvordan Quickpay-stifteren Thomas Jensen har oplevet det seneste år, som har budt på enorm vækst og et salg, der har gjort ham "absurd rig"
  • Få indblik i Quickpays
  • Få svaret på, hvad han skal nu
  • Og få forklaringen på, hvorfor Thomas Jensen helst ikke taler om sin rigdom
1.126
5:45 min
De seneste 18 måneder har været vilde for det danske online betalingsfirma QuickPay og dets stifter Thomas Jensen.

Først ramte pandemien og nedlukningerne. Pludselig – fra den ene dag til den anden – begyndte hele verdens befolkning at handle online, og efterspørgslen efter QuickPays løsninger til nethandel voksede med eksplosions-agtig fart.

Dernæst kom der i vinter et lukrativt salg til det tyske fintechselskab Unzer, der betalte, hvad der formodes at være et trecifret millionbeløb for det danske selskab.

“Under corona er vi vokset med mange hundrede procent," siger Thomas Jensen til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job