Gå på opdagelse i historien: Her er 20 års Computerworld fra 1981 til 2001

Computerworld har 40 års fødselsdag. Siden vi udkom for første gang 8. septemer 1981, er der sket en utrolig teknologisk og forretningsmæssig udvikling inden for it. Meget af det er dokumenteret i ord og billeder i de to jubilæumsnumre fra 1991 og 2001, som du kvit og frit kan dykke ned i her. God fornøjelse.

Artikel top billede

Computerworld fylder 40 år: Jubilæumsnumre som de to, du kan læse her, er jo naturligvis fyldt med både hyggelige tilbageblik og modige bud på fremtiden.

Især det sidste er altid risikabelt, men skribenten Philip H. Dorn havde nu en ganske heldig hånd på flere felter, da han i jubilæumsnummeret fra 1991 blandt andet skrev følgende:

"Hvad så i år 2001?

De mest attraktive nye teknologier uden for laboratoriernes mure er de pen-baserede computere, de CD-ROM baserede »WORM« masselagre, fiberoptiske LAN/WAN netværk og det grafiske Windows/ Macintosh brugerinterface (GUI).

Biologiske computere såvel som neuralnet er stadig lidt for knyttet til R&D-verdenen til at kunne spille nogen væsentlig rolle i de næste 10 år.

Utvivlsomt vil mere og mere arbejde i de næste fem år blive lagt ud eksternt – til, omend kortvarig, glæde for for servicevirksomheder som EDS og Andersen Consulting.

En drejning mod et mere robust økonomisk klima vil uundgåeligt motivere færre og færre virksomheder til at lægge deres hjerteblod, information, i hænderne på fremmede.

Hvis bladet overhovedet eksisterer til den tid, vil Datamations Top 10 for året 2000 se helt anderledes ud. Kun to amerikanske selskaber, nemlig IBM og AT&T /NCR, vil være på listen sammen med seks, eller måske otte, japanske leverandører.

Og de øvrige amerikanere? DEC, for eksempel? De vil ikke længere være en selvfølge.

Blandt europæerne kunne man fristes til at holde på Siemens, men også franske Groupe Bull kunne meget vel tænkes fortsat at trodse såvel alle naturlove som EF’s subsidie-regler og på den måde holde sig i live.

Men en ting er sikker: Computerworld vil være på banen hver eneste uge med nye nekrologer over gamle hæderkronede foretagender, som forgår og erstattes af nye friske kræfter."

Computerworld er jo som en bekendt nu en sprællelevende 40-årig, som udkommer hele tiden på en sværm af platforme.

God fornøjelse med at dykke ned i historien.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo