Amerikansk Hollywood-selskab investerer 66 millioner kroner i danske 5th Planet Games

Hollywood-selskabet Skybound Entertainment investerer 10,5 millioner dollar i det danske spilselskab 5th Planet Games.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det amerikanske Hollywood-selskab Skybound Entertainment lægger 10,5 millioner dollar - omkring 66 millioner kroner - i den danske spiludvikler 5th Planet Games.

Med investeringen følger muligheden for at udvikle spil, som læner sig op af den betydelige vifte af film, serier, universer og lignende, som det amerikanske selskab i dag har rettighederne til.

Det gælder ikke mindst kæmpesucceserne The Walking Dead og Invisible, meddeler selskaberne.

Bestyrelsesmedlem i 5th Planet Games, Henrik Nielsen, peger på, at investeringen giver det danske selskab mulighed for at udvikle egne universer, ligesom spiludviklerne får ‘adgang til Skybounds massive katalog af historier og universer,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job