Streaminggigant på vej med helt ny tjeneste i Danmark - får premiere 26. oktober

Amerikanske HBO sender tjenesten HBO Nordic på pension, men selskabet er klar med en afløser, der kommer til at tilbyde meget mere indhold til danskerne, lover selskabet.

Artikel top billede

Photo by Erik Mclean on Unsplash (Foto: Photo by Erik Mclean on Unsplash)

Den amerikanske streamingigant HBO lancerer snart en ny tjeneste i Danmark.

Det sker ifølge Børsen 26. oktober, hvor HBO Nordic bliver forvandlet til tjenesten HBO Max, som i maj sidste år blev lanceret i USA.

Ifølge HBO vil den nye tjeneste både give brugerne en forbedret brugerflade og forbedret indhold.

“Kunderne kommer til at opleve en helt anden service både i forhold til det visuelle, men også i forhold til produktfladen hvor vi beholder alt det nuværende og samtidigt tilføjer meget mere indhold,” siger Christina Sulebakk, direktør for HBO i Europa, til Børsen.

Meget mere indhold

Den nye tjeneste får blandt andet adgang til indhold fra produktionsselskabet Warner Brothers og sidste år skev Ekstra Bladet, at HBO Max vil komme til at tilbyde dobbelt så meget indhold som HBO Nordic.

Christina Sulebakk oplyser også til Børsen, at HBO Max vil komme til at tilbyde mere lokalt indhold, og i forbindelse med lanceringen af den nye tjeneste vil selskabets første danske serie, Kamikaze, også få premiere.

Kampen på det danske streamingmarked er benhård, og ifølge Børsen er Netflix fortsat den dominerende spiller på det danske marked, mens Disney på knap et år er kommet ud i 29 procent af de danske husstande.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job