Streaminggigant på vej med helt ny tjeneste i Danmark - får premiere 26. oktober

Amerikanske HBO sender tjenesten HBO Nordic på pension, men selskabet er klar med en afløser, der kommer til at tilbyde meget mere indhold til danskerne, lover selskabet.

Artikel top billede

Photo by Erik Mclean on Unsplash (Foto: Photo by Erik Mclean on Unsplash)

Den amerikanske streamingigant HBO lancerer snart en ny tjeneste i Danmark.

Det sker ifølge Børsen 26. oktober, hvor HBO Nordic bliver forvandlet til tjenesten HBO Max, som i maj sidste år blev lanceret i USA.

Ifølge HBO vil den nye tjeneste både give brugerne en forbedret brugerflade og forbedret indhold.

“Kunderne kommer til at opleve en helt anden service både i forhold til det visuelle, men også i forhold til produktfladen hvor vi beholder alt det nuværende og samtidigt tilføjer meget mere indhold,” siger Christina Sulebakk, direktør for HBO i Europa, til Børsen.

Meget mere indhold

Den nye tjeneste får blandt andet adgang til indhold fra produktionsselskabet Warner Brothers og sidste år skev Ekstra Bladet, at HBO Max vil komme til at tilbyde dobbelt så meget indhold som HBO Nordic.

Christina Sulebakk oplyser også til Børsen, at HBO Max vil komme til at tilbyde mere lokalt indhold, og i forbindelse med lanceringen af den nye tjeneste vil selskabets første danske serie, Kamikaze, også få premiere.

Kampen på det danske streamingmarked er benhård, og ifølge Børsen er Netflix fortsat den dominerende spiller på det danske marked, mens Disney på knap et år er kommet ud i 29 procent af de danske husstande.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S