Norlys forbereder milliardhandel: Kan være på vej med krigserklæring mod TDC

Den jyske fiberkæmpe Norlys leder efter en medejer til sin fiberforretning. En sådan handel vil kunne værdisætte hele koncernen til mellem 20 25 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Energi- og fiberselskabet Norlys vil have en ny fremmed ejer ind, der kan investere i selskabets fiberforretning, Norlys Tele.

Det skriver Børsen, der erfarer, at selskabet har allieret sig med investseringsbanken J.P Morgan i forsøget på at finde en investor.

Ifølge Børsen kan en sådan handel værdisætte Norlys' fibernet til mellem 20 og 25 milliarder kroner.

“Vi kan bekræfte, at vi er i den tidlige del af den proces, du nævner, som handler om at finde en minoritetsejer til vores fibernet. Men da det stadig er tidligt i processen, vil det ikke være rigtigt af os at kommentere det yderligere,” siger Ulf Lund, direktør i Norlys til Børsen.

Teleanalytiker Torben Rune vurderer over for Børsen, at en sådan handel er en indikation på, at selskabet ønsker at være en seriøs udfordrer til TDC i kampen om herredømmet på det danske fibermarked.

Ville købe mobilselskab

Det er ikke første gang, at Norlys barsler med aggressive opkøbsplaner.

For knap et år siden forlød det, at selskabet havde et ønske om helt eller delvist at opkøbe et af de fire store mobilselskaber på det danske marked. Det vil sige enten 3, Telenor, Telia eller TDC Mobil.

Indtil videre er de planer dog endnu ikke blevet realiseret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job