Norlys forbereder milliardhandel: Kan være på vej med krigserklæring mod TDC

Den jyske fiberkæmpe Norlys leder efter en medejer til sin fiberforretning. En sådan handel vil kunne værdisætte hele koncernen til mellem 20 25 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Energi- og fiberselskabet Norlys vil have en ny fremmed ejer ind, der kan investere i selskabets fiberforretning, Norlys Tele.

Det skriver Børsen, der erfarer, at selskabet har allieret sig med investseringsbanken J.P Morgan i forsøget på at finde en investor.

Ifølge Børsen kan en sådan handel værdisætte Norlys' fibernet til mellem 20 og 25 milliarder kroner.

“Vi kan bekræfte, at vi er i den tidlige del af den proces, du nævner, som handler om at finde en minoritetsejer til vores fibernet. Men da det stadig er tidligt i processen, vil det ikke være rigtigt af os at kommentere det yderligere,” siger Ulf Lund, direktør i Norlys til Børsen.

Teleanalytiker Torben Rune vurderer over for Børsen, at en sådan handel er en indikation på, at selskabet ønsker at være en seriøs udfordrer til TDC i kampen om herredømmet på det danske fibermarked.

Ville købe mobilselskab

Det er ikke første gang, at Norlys barsler med aggressive opkøbsplaner.

For knap et år siden forlød det, at selskabet havde et ønske om helt eller delvist at opkøbe et af de fire store mobilselskaber på det danske marked. Det vil sige enten 3, Telenor, Telia eller TDC Mobil.

Indtil videre er de planer dog endnu ikke blevet realiseret.

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet