Norlys forbereder milliardhandel: Kan være på vej med krigserklæring mod TDC

Den jyske fiberkæmpe Norlys leder efter en medejer til sin fiberforretning. En sådan handel vil kunne værdisætte hele koncernen til mellem 20 25 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Energi- og fiberselskabet Norlys vil have en ny fremmed ejer ind, der kan investere i selskabets fiberforretning, Norlys Tele.

Det skriver Børsen, der erfarer, at selskabet har allieret sig med investseringsbanken J.P Morgan i forsøget på at finde en investor.

Ifølge Børsen kan en sådan handel værdisætte Norlys' fibernet til mellem 20 og 25 milliarder kroner.

“Vi kan bekræfte, at vi er i den tidlige del af den proces, du nævner, som handler om at finde en minoritetsejer til vores fibernet. Men da det stadig er tidligt i processen, vil det ikke være rigtigt af os at kommentere det yderligere,” siger Ulf Lund, direktør i Norlys til Børsen.

Teleanalytiker Torben Rune vurderer over for Børsen, at en sådan handel er en indikation på, at selskabet ønsker at være en seriøs udfordrer til TDC i kampen om herredømmet på det danske fibermarked.

Ville købe mobilselskab

Det er ikke første gang, at Norlys barsler med aggressive opkøbsplaner.

For knap et år siden forlød det, at selskabet havde et ønske om helt eller delvist at opkøbe et af de fire store mobilselskaber på det danske marked. Det vil sige enten 3, Telenor, Telia eller TDC Mobil.

Indtil videre er de planer dog endnu ikke blevet realiseret.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS