Sundhedsoplysninger, kreditkort og billeder af børn: Dansk virksomhed ramt af ransomware-angreb - har fået lækket store mængder data

500 gigabyte data med personfølsomme oplysninger blev i juni stjålet fra en dansk virksomhed. Og da virksomheden nægtede at betale lækkede hackerne samtlige data på det mørke internet.

Artikel top billede

(Foto: Marcus Spike)

Medarbejderes sundhedsoplysninger, kreditkortoplysninger, virksomhedsstrategier, budgetter og billeder med legende børn markeret med teksten "ikke til offentliggørelse".

Det er nogle af de data, som den odenseanske legeplads-leverandør Kompan fik i klemme i et ransomware-angreb, der ramt virksomheden i juni i år.

Netmediet Version2 har gennem interne anmeldelses-dokumenter fået adgang til hackets forløb.

19. juni klokken 6.30 tidlig morgen konstaterede medarbejdere i Kompan et cyberangreb. Klokken 7.00 blev der lukket for adgangen til systemerne.

Efterfølgende undersøgelser af angrebet viser, at hackerne har haft tilgang til systemerne, hvor de har trukket data ud i over to uger - fra 4. juni til 19. juni.

Ifølge Version2 er det ransomwaregruppen Conti, der står bag angrebet. I angrebet forlod i alt 500 gigabyte data virksomheden, og efterfølgende lækkede gruppen samtlige data på dark web, da Kompan nægtede at betale løsesum.

Angrebet med det efterfølgende læk er et eksempel på en ny tendens, der over de sidste år har taget til. Modellen har efterhånden bygget flere og flere trin på sig.

Kompan er storleverandør af legepladser til det meste af den vestlige verden, og omsatte for 877 millioner kroner i 2020.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S