Ny kulturminister afviser hurtigt opgør med amerikanske it-giganter: “Vi halter bagefter politisk”

Et dansk opgør med udenlandske it-giganter kommer til at være et langt sejt træk, lyder vurderingen fra den nytiltrådte kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S). Dermed skal danskerne ikke forvente et opgør med de store internationale it-virksomheder i løbet af de kommende år.

Artikel top billede

Regeringen har i længere tid argumenteret for strammere regler for udenlandske it-giganter på det danske marked.

Men det bliver ikke i løbet af de kommende år, at den danske regering kommer med et stort opgør med de omdiskuterede tech-giganter, forklarer den nytiltrådte kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S).

Dermed afviser ministeren, at problemerne vil blive løst på denne side af et folketingsvalg.

Det skriver Berlingske.

“Jeg vil være så hård ved min egen slags og sige, at vi halter bagefter politisk. Vi har ikke formået at få dem til at bidrage til vores fælles samfundsmodel til trods for, at de skovler penge ind. Vi har ikke formået, at de er underlagt de samme demokratiske spilleregler, som for eksempel en avis som Berlingske er. Vi har ikke formået at få gennemsigtighed omkring de algoritmer, der spiller så stor en rolle for vores alle sammens hverdag,” siger Ane Halsboe-Jørgensen i et interviewet med avisen.

Det er derfor også fortsat usikkert præcis, hvilke redskaber regeringen vil bruge for at forsøge at tøjle giganterne på det danske marked.

Regeringen har dog udgivet ni principper, som man vil forfølge når Ane Halsboe-Jørgensen tager hul på arbejdet med at stramme reglerne for it-virksomhederne.

Du finder principperne på regeringens egen hjemmeside.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job