Ny kulturminister afviser hurtigt opgør med amerikanske it-giganter: “Vi halter bagefter politisk”

Et dansk opgør med udenlandske it-giganter kommer til at være et langt sejt træk, lyder vurderingen fra den nytiltrådte kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S). Dermed skal danskerne ikke forvente et opgør med de store internationale it-virksomheder i løbet af de kommende år.

Artikel top billede

Regeringen har i længere tid argumenteret for strammere regler for udenlandske it-giganter på det danske marked.

Men det bliver ikke i løbet af de kommende år, at den danske regering kommer med et stort opgør med de omdiskuterede tech-giganter, forklarer den nytiltrådte kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S).

Dermed afviser ministeren, at problemerne vil blive løst på denne side af et folketingsvalg.

Det skriver Berlingske.

“Jeg vil være så hård ved min egen slags og sige, at vi halter bagefter politisk. Vi har ikke formået at få dem til at bidrage til vores fælles samfundsmodel til trods for, at de skovler penge ind. Vi har ikke formået, at de er underlagt de samme demokratiske spilleregler, som for eksempel en avis som Berlingske er. Vi har ikke formået at få gennemsigtighed omkring de algoritmer, der spiller så stor en rolle for vores alle sammens hverdag,” siger Ane Halsboe-Jørgensen i et interviewet med avisen.

Det er derfor også fortsat usikkert præcis, hvilke redskaber regeringen vil bruge for at forsøge at tøjle giganterne på det danske marked.

Regeringen har dog udgivet ni principper, som man vil forfølge når Ane Halsboe-Jørgensen tager hul på arbejdet med at stramme reglerne for it-virksomhederne.

Du finder principperne på regeringens egen hjemmeside.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,