Ny kulturminister afviser hurtigt opgør med amerikanske it-giganter: “Vi halter bagefter politisk”

Et dansk opgør med udenlandske it-giganter kommer til at være et langt sejt træk, lyder vurderingen fra den nytiltrådte kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S). Dermed skal danskerne ikke forvente et opgør med de store internationale it-virksomheder i løbet af de kommende år.

Artikel top billede

Regeringen har i længere tid argumenteret for strammere regler for udenlandske it-giganter på det danske marked.

Men det bliver ikke i løbet af de kommende år, at den danske regering kommer med et stort opgør med de omdiskuterede tech-giganter, forklarer den nytiltrådte kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S).

Dermed afviser ministeren, at problemerne vil blive løst på denne side af et folketingsvalg.

Det skriver Berlingske.

“Jeg vil være så hård ved min egen slags og sige, at vi halter bagefter politisk. Vi har ikke formået at få dem til at bidrage til vores fælles samfundsmodel til trods for, at de skovler penge ind. Vi har ikke formået, at de er underlagt de samme demokratiske spilleregler, som for eksempel en avis som Berlingske er. Vi har ikke formået at få gennemsigtighed omkring de algoritmer, der spiller så stor en rolle for vores alle sammens hverdag,” siger Ane Halsboe-Jørgensen i et interviewet med avisen.

Det er derfor også fortsat usikkert præcis, hvilke redskaber regeringen vil bruge for at forsøge at tøjle giganterne på det danske marked.

Regeringen har dog udgivet ni principper, som man vil forfølge når Ane Halsboe-Jørgensen tager hul på arbejdet med at stramme reglerne for it-virksomhederne.

Du finder principperne på regeringens egen hjemmeside.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS