Nyt tilbud: Vælg USA-præsident via webquiz

En webside vil hjælpe amerikanere, som ikke kan bestemme sig for, om de vil stemme for Bush eller Kerry til præsidentvalget. It-avisen Cnet vurderer samtidig, at republikanerne er mere teknologi-venlige end demokrater som John Kerry, der scorer lavt på tjenestens barometer.

Der er dødt løb i meningsmålingerne op til det kommende amerikanske præsidentvalg på tirsdag, men det er ikke alle amerikanere, der har besluttet sig for, om krydset skal sættes ved Bush eller Kerry.

Hvis man stadig tvivler, tilbyder et websted nu at teste den politiske overbevisning og derefter vurdere, om man er mest til Bush eller hælder til Kerry.

Eksempelvis vil en bruger, som erklærer sig imod fri abort og imod øget våbenkontrol, score højst på "Bush-o-meteret?, mens en krigsmodstander, som tvivler på værdien af den såkaldte Patriot Act-lovgivning, vil give udslag på Kerry-siden eller måske hos den uafhængige kandidat og sorte hest i løbet, Ralph Nader.

200.000 besøgende

Siden har haft 200.000 besøgende siden lanceringen den 21. oktober, og en lang række organisationer og større amerikanske medier har linket til den.

Det er selskabet Decidia, som har udviklet den elektroniske kandidat-vælger, og de har udvalgt 27 emner, som via det politiske analysebureau Zogby er blevet identificeret som dem, der mest optager de amerikanske vælgeres sind. Disse emner er derefter indarbejdet i spørgeskemaet.

Selskabet har fortrinsvis lanceret tjenesten for at kunne slå på tromme for sine mere kommercielle produkter.

38 ud af 100 til Kerry
Den amerikanske it-nyhedstjeneste Cnet forsøger også at lette beslutningsprocessen for vælgerne, og her kan man lade kandidaternes historik når det gælder lovgivning på it-området være gældende.

Præsidentkandidat John Kerry får kun 38 ud af 100 mulige "teknologipositive" point for sin indsats som senator. Sammenlignelige tal findes dog ikke for hverken præsident Bush eller vicepræsident Dick Cheney, da de ikke afgiver stemmer i kongressen.

Men samtidig konstateres det, at republikanere ? den siddende præsidents parti ? udgør 19 ud af de 21 medlemmer i den amerikanske kongres, som er mest venligt stemt mod teknologibrancherne, når de stemmer om lovgivning.

Den høje score fås til dels, fordi republikanere generelt er mere venligt stemt over for meget få handelsrestriktioner og lave virksomhedsskatter, som også tilgodeser it-virksomheder, skriver Cnet.

Relevant link:

XXXXX

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job