A.P. Møller-Mærsk i kæmpe omstilling: Ansætter 100 it-folk hver eneste måned

Antallet af it-folk i Mærsk er blevet tredoblet på blot to år til nu 6.000.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

A.P. Møller-Mærsk er godt i gang med at opruste kraftigt på it-siden og hyrer it-folk i stor stil.

Alene i de seneste to år er antallet af it-folk i selskabet blevet tredoblet fra 2.000 til 6.000 alt medregnet.

Det fortæller Coty Derck, chef for opkøb og it-integration, til Børsen.

For to år siden var der mindre end 2.000 [it-folk, red]. Lige nu går det stærkt, og vi ansætter omkring 100 nye folk om måneden, der alle er hardcore tech-folk. Vi er gået fra at have én til én-samtaler til at afsætte hele dage, hvor vi hyrer dem i grupper,” siger hun til avisen.

A.P. Møller-Mærsk har desuden siden nytår købt tre it-selskaber, der alle har været specialister i digitale logistik-løsninger, nemlig B2C Europe, Visible SCM og Huub.

Coty Derck siger til avisen, at A.P. Møller-Mærsk ikke længere kun er en shipping-virksomhed, men i dag også en it-virksomhed.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job