A.P. Møller-Mærsk i kæmpe omstilling: Ansætter 100 it-folk hver eneste måned

Antallet af it-folk i Mærsk er blevet tredoblet på blot to år til nu 6.000.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

A.P. Møller-Mærsk er godt i gang med at opruste kraftigt på it-siden og hyrer it-folk i stor stil.

Alene i de seneste to år er antallet af it-folk i selskabet blevet tredoblet fra 2.000 til 6.000 alt medregnet.

Det fortæller Coty Derck, chef for opkøb og it-integration, til Børsen.

For to år siden var der mindre end 2.000 [it-folk, red]. Lige nu går det stærkt, og vi ansætter omkring 100 nye folk om måneden, der alle er hardcore tech-folk. Vi er gået fra at have én til én-samtaler til at afsætte hele dage, hvor vi hyrer dem i grupper,” siger hun til avisen.

A.P. Møller-Mærsk har desuden siden nytår købt tre it-selskaber, der alle har været specialister i digitale logistik-løsninger, nemlig B2C Europe, Visible SCM og Huub.

Coty Derck siger til avisen, at A.P. Møller-Mærsk ikke længere kun er en shipping-virksomhed, men i dag også en it-virksomhed.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS