Morgen-briefing: Danske Better Collective køber to selskaber / Tesla lancerer opdateret autopilot i betaversion / Kinesisk kryptobørs lukker ned for kinesiske kunder

Danske Better Collective køber to selskaber. Tesla lancerer opdateret autopilot i betaversion. Dansk softwarehus skifter navn. EU fordømmer russiske cyberangreb. Kinesisk kryptobørs lukker ned for kinesiske kunder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt godmorgen fra Computerworld med ugens første morgen-briefing, som i dag er sammensat af Alexander Haslund.

I disse dage er det især det tyske valg, der stjæler nyhedsoverskrifterne.

Her følger dog dit vanlige og hurtige overblik over it-nyhederne.

Danske Better Collective køber to selskaber

Det danske betting-selskab Better Collective har opkøbt to hollandske selskaber for et beløb op i mod 70 millioner kroner.

Der er tale om medieselskabet Soccernews og betting-virksomheden Voetbalwedden, skriver Better Collective i en meddelelse til Computerworld.

Opkøbene skal bane vejen for det danske betting-selskabs indtog på det hollandske marked, og Better Collective forventer nu at kunne runde en omsætning på 22 millioner kroner i Holland i 2022.

Tilbage i maj foretog Better Collective sit største opkøb til dato, da det amerikanske betting-selskab The Action Network blev erhvervet for knap halvanden milliard kroner.

Tesla lancerer opdateret autopilot i betaversion

I fredags sendte Tesla en ny softwareopdatering på gaden med en betaversion af sin nyeste autopilot.

Full Self-Driving er nu tilgængelig for tusindvis af Tesla-ejere i USA. Blandt andet gør det elbilen i stand til automatisk at skifte bane, navigere på motorveje eller sågar selv, uden nogen bag rettet, at kunne køre ud fra en parkeringsplads.

Det skriver Finans.

Med opdateringen er det ifølge Tesla nu også muligt at bruge den selvkørende software i byer og på motorveje.

Da der er tale om en betaversion, skal Tesla-ejere først anmode om at få adgang til den nye autopilot, hvorefter 'bilen' vurderer førerens kørsel i syv dage, før der gives tilladelse.

Ifølge Elon Musk vil Tesla lancere en tidlig version af softwaren på det europæiske marked i næste måned.

Dansk softwarehus skifter navn

Danske Fjernvarmeforsyningers EDB-Selskab (DFF|EDB) skifter navn til Softværket, oplyser andelsselskabet til Computerworld.

Softværket, der udvikler, sælger og supporterer softwareløsninger til forsyningsbranchen, har i dag 40 ansatte.

Navneskiftet kom endeligt i hus efter en ekstraordinær generalforsamling 9. september, hvor der blev stemt ja til bestyrelsens oplæg til et nyt navn.

Om baggrunden for navneskiftet lyder det:

"Vi synes det signalerer en mere nutidig, innovativ og moderne virksomhed. Kort sagt fortæller det nye navn, også præcis, hvad vi gør: Vi udvikler innovativt software til vand- & varmeværker. Samtidig er vi glade for den nye visuelle identitet, som vi synes signalerer en mere åben og kreativ virksomhed," lyder det i en meddelelse.

EU fordømmer russiske cyberangreb

Rusland står bag flere målrettede cyberangreb mod medlemmer af parlamenter, embedsmænd og politikere i EU-lande.

Sådan lyder anklagen fra Rådet for Den Europæiske Union, der på det kraftigste fordømmer den russiske cyberoffensiv, skriver Ritzau.

"Vi opfordrer Den Russiske Føderation til at efterleve normer for ansvarlige staters opførsel i cyberspace," hedder det i meddelelsen," lyder det blandt andet fra rådet, der tilskriver en række af cyberangrebene en russisk grupp ved navn Ghostwriter.

Også Danmark støtter fordømmelsen af Rusland, oplyser udenrigsminister Jeppe Kofod (S) i et tweet:

"Sådanne aktiviteter er en direkte trussel mod vores demokrati og skal stoppes øjeblikkeligt. Vi står i fuld solidaritet med de påvirkede lande."

Rusland har tidligere afvist anklagerne.

Kinesisk kryptobørs lukker ned for kinesiske kunder

Den kinesiske kryptovalutabørs Huobi Global er stoppet med at tage imod nye kinesiske kunder.

Derudover er børsen gået i gang med en proces, der frem mod slutningen af året skal lukke ned for alle nuværende kinesiske kunders konti

Det skriver Reuters.

Nedlukningen sker i kølvandet på, at Kina har gjort al handel med kryptovalua ulovlig.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland