Ny statslig superfond får tilført knap seks milliarder kroner: Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit og Danmarks Grønne Investeringsfond skal slås sammen

Danmark skal have en ny statslig superfond. Det står klart af regeringens reformudspil. Superfonden skal ses som en oprustning og ikke en effektivisering, siger erhvervsminister Simon Kollerup (S).

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Regeringen er klar til en større sammenlægning af de tre statslige fonde Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit (EKF) og Danmarks Grønne Investeringsfond.

De skal slås sammen til en statslig superfond, Danmarks Investeringsfond, lyder det i regeringens reformudspil.

I et interview med Børsen siger erhvervsminister Simon Kollerup (S), at den nye fond er et udtryk for en oprustning snarere end en effektivisering.

Fonden skal efter planen tilføres knap seks milliarder kroner frem mod 2026, som skal være med til at sikre, at fonden kan lægge større investeringer i unge danske selskaber.

Og de større muskler skal forsøge at vende en uheldig tendens med, at unge succesfulde danske virksomheder rykker mod udlandet, når de har vokset sig for store til Danmark.

"Hvis vi ønsker fra dansk side at vinde flere unicorns og holde dem i Danmark i længere tid, så er jeg slet ikke i tvivl om, at vi også skal rykke den her indsats, hvor staten er aktiv på markedet, op i en højere vægtklasse. Det skal ske både med nye produkter, men også en større og bredere rådgivningsplatform, som vi kun får ved at samle fondene," lyder det fra Simon Kollerup.

Såkaldte unicorns kan oversættes til unge virksomheder, der har nået en markedsværdi på over en milliard kroner.

Simon Kollerup henviser til, at mens andre lande kan holde på fire ud af fem unicorns, formår vi i Danmark kun at holde på en ud af fem.

De tre fonde, der nu skal slås sammen, vil skulle løfte de mange af de samme opgaver, som de gør i dag - blot nu som en organisation.

Derudover får superfonden nye opgaver med at have fokus på at finansiere flere robotter i produktionsvirksomheder, storskala demonstrationsanlæg samt at fastholde flere af unicorns.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Senior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S