Ny statslig superfond får tilført knap seks milliarder kroner: Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit og Danmarks Grønne Investeringsfond skal slås sammen

Danmark skal have en ny statslig superfond. Det står klart af regeringens reformudspil. Superfonden skal ses som en oprustning og ikke en effektivisering, siger erhvervsminister Simon Kollerup (S).

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Regeringen er klar til en større sammenlægning af de tre statslige fonde Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit (EKF) og Danmarks Grønne Investeringsfond.

De skal slås sammen til en statslig superfond, Danmarks Investeringsfond, lyder det i regeringens reformudspil.

I et interview med Børsen siger erhvervsminister Simon Kollerup (S), at den nye fond er et udtryk for en oprustning snarere end en effektivisering.

Fonden skal efter planen tilføres knap seks milliarder kroner frem mod 2026, som skal være med til at sikre, at fonden kan lægge større investeringer i unge danske selskaber.

Og de større muskler skal forsøge at vende en uheldig tendens med, at unge succesfulde danske virksomheder rykker mod udlandet, når de har vokset sig for store til Danmark.

"Hvis vi ønsker fra dansk side at vinde flere unicorns og holde dem i Danmark i længere tid, så er jeg slet ikke i tvivl om, at vi også skal rykke den her indsats, hvor staten er aktiv på markedet, op i en højere vægtklasse. Det skal ske både med nye produkter, men også en større og bredere rådgivningsplatform, som vi kun får ved at samle fondene," lyder det fra Simon Kollerup.

Såkaldte unicorns kan oversættes til unge virksomheder, der har nået en markedsværdi på over en milliard kroner.

Simon Kollerup henviser til, at mens andre lande kan holde på fire ud af fem unicorns, formår vi i Danmark kun at holde på en ud af fem.

De tre fonde, der nu skal slås sammen, vil skulle løfte de mange af de samme opgaver, som de gør i dag - blot nu som en organisation.

Derudover får superfonden nye opgaver med at have fokus på at finansiere flere robotter i produktionsvirksomheder, storskala demonstrationsanlæg samt at fastholde flere af unicorns.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job