Ny statslig superfond får tilført knap seks milliarder kroner: Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit og Danmarks Grønne Investeringsfond skal slås sammen

Danmark skal have en ny statslig superfond. Det står klart af regeringens reformudspil. Superfonden skal ses som en oprustning og ikke en effektivisering, siger erhvervsminister Simon Kollerup (S).

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Regeringen er klar til en større sammenlægning af de tre statslige fonde Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit (EKF) og Danmarks Grønne Investeringsfond.

De skal slås sammen til en statslig superfond, Danmarks Investeringsfond, lyder det i regeringens reformudspil.

I et interview med Børsen siger erhvervsminister Simon Kollerup (S), at den nye fond er et udtryk for en oprustning snarere end en effektivisering.

Fonden skal efter planen tilføres knap seks milliarder kroner frem mod 2026, som skal være med til at sikre, at fonden kan lægge større investeringer i unge danske selskaber.

Og de større muskler skal forsøge at vende en uheldig tendens med, at unge succesfulde danske virksomheder rykker mod udlandet, når de har vokset sig for store til Danmark.

"Hvis vi ønsker fra dansk side at vinde flere unicorns og holde dem i Danmark i længere tid, så er jeg slet ikke i tvivl om, at vi også skal rykke den her indsats, hvor staten er aktiv på markedet, op i en højere vægtklasse. Det skal ske både med nye produkter, men også en større og bredere rådgivningsplatform, som vi kun får ved at samle fondene," lyder det fra Simon Kollerup.

Såkaldte unicorns kan oversættes til unge virksomheder, der har nået en markedsværdi på over en milliard kroner.

Simon Kollerup henviser til, at mens andre lande kan holde på fire ud af fem unicorns, formår vi i Danmark kun at holde på en ud af fem.

De tre fonde, der nu skal slås sammen, vil skulle løfte de mange af de samme opgaver, som de gør i dag - blot nu som en organisation.

Derudover får superfonden nye opgaver med at have fokus på at finansiere flere robotter i produktionsvirksomheder, storskala demonstrationsanlæg samt at fastholde flere af unicorns.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg