Ny statslig superfond får tilført knap seks milliarder kroner: Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit og Danmarks Grønne Investeringsfond skal slås sammen

Danmark skal have en ny statslig superfond. Det står klart af regeringens reformudspil. Superfonden skal ses som en oprustning og ikke en effektivisering, siger erhvervsminister Simon Kollerup (S).

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Regeringen er klar til en større sammenlægning af de tre statslige fonde Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit (EKF) og Danmarks Grønne Investeringsfond.

De skal slås sammen til en statslig superfond, Danmarks Investeringsfond, lyder det i regeringens reformudspil.

I et interview med Børsen siger erhvervsminister Simon Kollerup (S), at den nye fond er et udtryk for en oprustning snarere end en effektivisering.

Fonden skal efter planen tilføres knap seks milliarder kroner frem mod 2026, som skal være med til at sikre, at fonden kan lægge større investeringer i unge danske selskaber.

Og de større muskler skal forsøge at vende en uheldig tendens med, at unge succesfulde danske virksomheder rykker mod udlandet, når de har vokset sig for store til Danmark.

"Hvis vi ønsker fra dansk side at vinde flere unicorns og holde dem i Danmark i længere tid, så er jeg slet ikke i tvivl om, at vi også skal rykke den her indsats, hvor staten er aktiv på markedet, op i en højere vægtklasse. Det skal ske både med nye produkter, men også en større og bredere rådgivningsplatform, som vi kun får ved at samle fondene," lyder det fra Simon Kollerup.

Såkaldte unicorns kan oversættes til unge virksomheder, der har nået en markedsværdi på over en milliard kroner.

Simon Kollerup henviser til, at mens andre lande kan holde på fire ud af fem unicorns, formår vi i Danmark kun at holde på en ud af fem.

De tre fonde, der nu skal slås sammen, vil skulle løfte de mange af de samme opgaver, som de gør i dag - blot nu som en organisation.

Derudover får superfonden nye opgaver med at have fokus på at finansiere flere robotter i produktionsvirksomheder, storskala demonstrationsanlæg samt at fastholde flere af unicorns.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS