Tyske myndigheder vil granske Xiaomi-telefoner efter censur-anklager

De tyske cybersikkerhedsmyndigheder vil nu gennemføre tekniske undersøgelser af telefoner Xiaomi, der er blevet beskyldt for have en skjult censur-funktion indbygget i sine telefoner.

Artikel top billede

Den kinesiske smartphone-producent Xiaomi skal nu have sine telefoner gransket af de tyske myndigheder.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, der kan meddele, at den tyske cybersikkerheds-vagthund BSI har iværksat tekniske undersøgelser af telefoner fra Xiaomi, som er mistænkt for at have en skjult funktion, der gør det muligt at censurere udvalgte vendinger.

Det er endnu uvist præcis, hvad de tekniske undersøgelser består af, men de kommer efter, at den litaueske efterretningstjeneste advarede mod telefoner fra Xiaomi.

I den forbindelse opfordrede Litaeuns forsvarsministe desuden landets borgere til at kassere telefoner fra kinesiske producenter.

”Vores anbefaling er ikke at købe nye smartphones fra Kina og at skaffe sig af med dem, som allerede er blevet købt, så hurtigt det kan lade sig gøre inden for rimelighedens grænser,” sagde Litauens forsvarsminister Margiris Abukevicius.

Fjerner kontroversielle vendninger

Ifølge Litauens efterretningstjeneste var der i telefonen Mi 10T 5G blevet identificeret en skjult, men ikke aktiveret funktion, der kan opdage og fjerne vendinger som "democracy movement'", "free Tibet" og "long live Taiwan independence."

Funktionen er altså ikke slået til på det europæiske marked, men den kan aktiveres fra Kina såfremt Xiaomi ønsker, lyder advarslen fra den litaueske efterretningstjeneste.

Xiaomi har længe været en af de største producenter på det kineiske marked, men i andet kvartal af 2021 strøg selskabet med 12,7 millioner solgte telefoner også for første gang til tops på listen over de mest sælgende smartphone-producenter i Europa.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland