Tyske myndigheder vil granske Xiaomi-telefoner efter censur-anklager

De tyske cybersikkerhedsmyndigheder vil nu gennemføre tekniske undersøgelser af telefoner Xiaomi, der er blevet beskyldt for have en skjult censur-funktion indbygget i sine telefoner.

Artikel top billede

Den kinesiske smartphone-producent Xiaomi skal nu have sine telefoner gransket af de tyske myndigheder.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, der kan meddele, at den tyske cybersikkerheds-vagthund BSI har iværksat tekniske undersøgelser af telefoner fra Xiaomi, som er mistænkt for at have en skjult funktion, der gør det muligt at censurere udvalgte vendinger.

Det er endnu uvist præcis, hvad de tekniske undersøgelser består af, men de kommer efter, at den litaueske efterretningstjeneste advarede mod telefoner fra Xiaomi.

I den forbindelse opfordrede Litaeuns forsvarsministe desuden landets borgere til at kassere telefoner fra kinesiske producenter.

”Vores anbefaling er ikke at købe nye smartphones fra Kina og at skaffe sig af med dem, som allerede er blevet købt, så hurtigt det kan lade sig gøre inden for rimelighedens grænser,” sagde Litauens forsvarsminister Margiris Abukevicius.

Fjerner kontroversielle vendninger

Ifølge Litauens efterretningstjeneste var der i telefonen Mi 10T 5G blevet identificeret en skjult, men ikke aktiveret funktion, der kan opdage og fjerne vendinger som "democracy movement'", "free Tibet" og "long live Taiwan independence."

Funktionen er altså ikke slået til på det europæiske marked, men den kan aktiveres fra Kina såfremt Xiaomi ønsker, lyder advarslen fra den litaueske efterretningstjeneste.

Xiaomi har længe været en af de største producenter på det kineiske marked, men i andet kvartal af 2021 strøg selskabet med 12,7 millioner solgte telefoner også for første gang til tops på listen over de mest sælgende smartphone-producenter i Europa.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S