Tyske myndigheder vil granske Xiaomi-telefoner efter censur-anklager

De tyske cybersikkerhedsmyndigheder vil nu gennemføre tekniske undersøgelser af telefoner Xiaomi, der er blevet beskyldt for have en skjult censur-funktion indbygget i sine telefoner.

Artikel top billede

Den kinesiske smartphone-producent Xiaomi skal nu have sine telefoner gransket af de tyske myndigheder.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, der kan meddele, at den tyske cybersikkerheds-vagthund BSI har iværksat tekniske undersøgelser af telefoner fra Xiaomi, som er mistænkt for at have en skjult funktion, der gør det muligt at censurere udvalgte vendinger.

Det er endnu uvist præcis, hvad de tekniske undersøgelser består af, men de kommer efter, at den litaueske efterretningstjeneste advarede mod telefoner fra Xiaomi.

I den forbindelse opfordrede Litaeuns forsvarsministe desuden landets borgere til at kassere telefoner fra kinesiske producenter.

”Vores anbefaling er ikke at købe nye smartphones fra Kina og at skaffe sig af med dem, som allerede er blevet købt, så hurtigt det kan lade sig gøre inden for rimelighedens grænser,” sagde Litauens forsvarsminister Margiris Abukevicius.

Fjerner kontroversielle vendninger

Ifølge Litauens efterretningstjeneste var der i telefonen Mi 10T 5G blevet identificeret en skjult, men ikke aktiveret funktion, der kan opdage og fjerne vendinger som "democracy movement'", "free Tibet" og "long live Taiwan independence."

Funktionen er altså ikke slået til på det europæiske marked, men den kan aktiveres fra Kina såfremt Xiaomi ønsker, lyder advarslen fra den litaueske efterretningstjeneste.

Xiaomi har længe været en af de største producenter på det kineiske marked, men i andet kvartal af 2021 strøg selskabet med 12,7 millioner solgte telefoner også for første gang til tops på listen over de mest sælgende smartphone-producenter i Europa.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College