Coolshop runder en omsætning på en milliard kroner: Resultatet er fordoblet på et år

Den danske e-handelsvirksomhed Coolshop har markeret en en milepæl med en omsætning på over en milliard kroner. Samtidig er resultatet på bundlinjen næsten fordoblet på et enkelt år.

Artikel top billede

Selskabet bag Coolshop, Entertainment Trading, har rundet et skarpt hjørne med en omsætning på én milliard kroner.

Tallet ender på 1,2 milliarder kroner, viser regnskabet for den danske virksomhed, der er knap 400 millioner højere end året før, hvor omsætningen endte på 876 millioner kroner.

Samtidig er resultatet næsten fordoblet i løbet af det seneste år. Resultatet ender på 47 millioner kroner for det forskudte regnskabsår 2020/2021, mens det året før var på 26 millioner kroner.

Resultatet glæder Jacob Risgaard, der ejer af Entertainment Trading sammen med brødrene Mike og Mark Dalsgaard Nielsen og rigmanden Anders Holch Povlsen. Risgaard har også titel som marketingsdirektør for Coolshop.

"Vi er rigtigt tilfredse. Det er vigtigt, at vi er polstret til en periode, hvor vi ser frem til yderligere vækst med opkøb, udvidelse af vores nuværende selskaber med nye byggerier og flere arbejdspladser," siger Jacob Risgaard til lokalavisen Nordjyske.

Pengene skal blandt andet bruges på at udvide selskabet, der har hovedsæde i Aalborg.

Jacob Risgaard fortæller til Nordjyske, at selskabet vil bruge pengene på at investere penge i nye opkøb for Coolshop.

Risgaard er derudover en af investorerne i DR programmet Løvens Hule, hvor han også forventer at bruge en del af overskuddet på at investere i nye iværksættervirksomheder.

Computerworlds årlige Top 100 opgørelse har desuden vist, at de it-virksomheder der særligt har klaret sig stærkt igennem det seneste år, der har været præget af coronakrisen er hardwareproducenter og e-handelsvirksomheder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS