Coolshop runder en omsætning på en milliard kroner: Resultatet er fordoblet på et år

Den danske e-handelsvirksomhed Coolshop har markeret en en milepæl med en omsætning på over en milliard kroner. Samtidig er resultatet på bundlinjen næsten fordoblet på et enkelt år.

Artikel top billede

Selskabet bag Coolshop, Entertainment Trading, har rundet et skarpt hjørne med en omsætning på én milliard kroner.

Tallet ender på 1,2 milliarder kroner, viser regnskabet for den danske virksomhed, der er knap 400 millioner højere end året før, hvor omsætningen endte på 876 millioner kroner.

Samtidig er resultatet næsten fordoblet i løbet af det seneste år. Resultatet ender på 47 millioner kroner for det forskudte regnskabsår 2020/2021, mens det året før var på 26 millioner kroner.

Resultatet glæder Jacob Risgaard, der ejer af Entertainment Trading sammen med brødrene Mike og Mark Dalsgaard Nielsen og rigmanden Anders Holch Povlsen. Risgaard har også titel som marketingsdirektør for Coolshop.

"Vi er rigtigt tilfredse. Det er vigtigt, at vi er polstret til en periode, hvor vi ser frem til yderligere vækst med opkøb, udvidelse af vores nuværende selskaber med nye byggerier og flere arbejdspladser," siger Jacob Risgaard til lokalavisen Nordjyske.

Pengene skal blandt andet bruges på at udvide selskabet, der har hovedsæde i Aalborg.

Jacob Risgaard fortæller til Nordjyske, at selskabet vil bruge pengene på at investere penge i nye opkøb for Coolshop.

Risgaard er derudover en af investorerne i DR programmet Løvens Hule, hvor han også forventer at bruge en del af overskuddet på at investere i nye iværksættervirksomheder.

Computerworlds årlige Top 100 opgørelse har desuden vist, at de it-virksomheder der særligt har klaret sig stærkt igennem det seneste år, der har været præget af coronakrisen er hardwareproducenter og e-handelsvirksomheder.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job