Coolshop runder en omsætning på en milliard kroner: Resultatet er fordoblet på et år

Den danske e-handelsvirksomhed Coolshop har markeret en en milepæl med en omsætning på over en milliard kroner. Samtidig er resultatet på bundlinjen næsten fordoblet på et enkelt år.

Artikel top billede

Selskabet bag Coolshop, Entertainment Trading, har rundet et skarpt hjørne med en omsætning på én milliard kroner.

Tallet ender på 1,2 milliarder kroner, viser regnskabet for den danske virksomhed, der er knap 400 millioner højere end året før, hvor omsætningen endte på 876 millioner kroner.

Samtidig er resultatet næsten fordoblet i løbet af det seneste år. Resultatet ender på 47 millioner kroner for det forskudte regnskabsår 2020/2021, mens det året før var på 26 millioner kroner.

Resultatet glæder Jacob Risgaard, der ejer af Entertainment Trading sammen med brødrene Mike og Mark Dalsgaard Nielsen og rigmanden Anders Holch Povlsen. Risgaard har også titel som marketingsdirektør for Coolshop.

"Vi er rigtigt tilfredse. Det er vigtigt, at vi er polstret til en periode, hvor vi ser frem til yderligere vækst med opkøb, udvidelse af vores nuværende selskaber med nye byggerier og flere arbejdspladser," siger Jacob Risgaard til lokalavisen Nordjyske.

Pengene skal blandt andet bruges på at udvide selskabet, der har hovedsæde i Aalborg.

Jacob Risgaard fortæller til Nordjyske, at selskabet vil bruge pengene på at investere penge i nye opkøb for Coolshop.

Risgaard er derudover en af investorerne i DR programmet Løvens Hule, hvor han også forventer at bruge en del af overskuddet på at investere i nye iværksættervirksomheder.

Computerworlds årlige Top 100 opgørelse har desuden vist, at de it-virksomheder der særligt har klaret sig stærkt igennem det seneste år, der har været præget af coronakrisen er hardwareproducenter og e-handelsvirksomheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S