Coolshop runder en omsætning på en milliard kroner: Resultatet er fordoblet på et år

Den danske e-handelsvirksomhed Coolshop har markeret en en milepæl med en omsætning på over en milliard kroner. Samtidig er resultatet på bundlinjen næsten fordoblet på et enkelt år.

Artikel top billede

Selskabet bag Coolshop, Entertainment Trading, har rundet et skarpt hjørne med en omsætning på én milliard kroner.

Tallet ender på 1,2 milliarder kroner, viser regnskabet for den danske virksomhed, der er knap 400 millioner højere end året før, hvor omsætningen endte på 876 millioner kroner.

Samtidig er resultatet næsten fordoblet i løbet af det seneste år. Resultatet ender på 47 millioner kroner for det forskudte regnskabsår 2020/2021, mens det året før var på 26 millioner kroner.

Resultatet glæder Jacob Risgaard, der ejer af Entertainment Trading sammen med brødrene Mike og Mark Dalsgaard Nielsen og rigmanden Anders Holch Povlsen. Risgaard har også titel som marketingsdirektør for Coolshop.

"Vi er rigtigt tilfredse. Det er vigtigt, at vi er polstret til en periode, hvor vi ser frem til yderligere vækst med opkøb, udvidelse af vores nuværende selskaber med nye byggerier og flere arbejdspladser," siger Jacob Risgaard til lokalavisen Nordjyske.

Pengene skal blandt andet bruges på at udvide selskabet, der har hovedsæde i Aalborg.

Jacob Risgaard fortæller til Nordjyske, at selskabet vil bruge pengene på at investere penge i nye opkøb for Coolshop.

Risgaard er derudover en af investorerne i DR programmet Løvens Hule, hvor han også forventer at bruge en del af overskuddet på at investere i nye iværksættervirksomheder.

Computerworlds årlige Top 100 opgørelse har desuden vist, at de it-virksomheder der særligt har klaret sig stærkt igennem det seneste år, der har været præget af coronakrisen er hardwareproducenter og e-handelsvirksomheder.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S