Betal billetten med dit glatte ansigt: Metroen i Moskva indfører betaling via ansigtsgenkendelse

Nu kan russerne tage metroen i Moskva og betale for billetten via ansigtsgenkendelse. I forvejen er Moskva en af verdens mest videoovervågede byer.

Artikel top billede

Siden i fredags har russerne kunnet betale for en tur i den enorme metro i byen via ansigtsgenkendelse.

Systemet er angiveligt det første af sin slags i verden, skriver Reuters.

I forvejen er Moskva en af de mest videoovervågede byer i verden. Russerne har allerede brugt ansigtskendelse i byen til at håndhæve corona-restriktioner, og det forlyder, at myndighederne også har brugt systemet til at foretage såkaldte forebyggende arrestationer i forbindelse med politiske demonstrationer.

Systemet i metroen i Moskva, som har over 240 stationer, kaldes Face Pay. Det er frivilligt, om man vil bruge det.

Nye brugere skal uploade et foto af dem selv til metrosystemet via selskabets app og linke det til brugernes rejsekort og betalingskort. Derefter skal brugerne blot kigge ind i kameraet bestemte steder på stationerne for at betale.

Myndighederne forsikrer, at data krypteres og sikres, men borgerrettighedsforkæmpere siger, at systemet kan kompromittere menneskerettigheder og digitale rettigheder.

Moskva indførte allerede ansigtsgenkendelse i metroen i 2018 i forbindelse med fodbold-VM i byen - angiveligt for at kunne spotte eftersøgte personer.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse