Antallet af kunder stiger hos Telia Danmark - men driftsindtjeningen falder igen

Den danske del af forretningen hos Telia kæmper med at tjene penge på trods af et stigende antal nye kunder. Det viser selskabets seneste kvartalsregnskab, der viser et fald på 22 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Driftsindtjeningen hos teleselskabet Telias danske forretning tager et mærkbart dyk på 22 millioner kroner sammenlignet med samme periode sidste år.

Det viser selskabets netop fremlagte regnskab for tredje kvartal, hvor selskabet lander en driftsindtjeningen på 175 millioner kroner. Året før lød det tal således på 197 millioner kroner.

Faldet sker på trods af, at Telia i samme periode har oplevet en stigning i antallet af nye kunder, der er kommet ind i forretningen.

Antallet af mobilkunder stiger med 3.000 i løbet af det seneste kvartal mens antallet af kunder, der har købt et simkort til en IoT-enhed, er steget med 58.000 i de seneste tre måneder.

Det får den danske ledelse i teleselskabet til at glæde sig over resultatet, som man mener viser, at Telia har valgt den rigtige strategi.

“Vi fortsætter med at modernisere mobilnetværket, for at kunne tilbyde størstedelen af danskerne lynhurtigt 5G ved udgangen af 2022. Ved udgangen af tredje kvartal har vi opgraderet 500 mobilmaster med 5G-mobilteknologi og samtidig øget 4G-kapaciteten. Vi er dermed godt på vej mod årets mål om at opgradere 1.000 mobilsites i løbet af 2021, som er giver et væsentligt løft af den vigtige digitale danske infrastruktur,” siger Petr Cermak, fungerende CEO i Telia Danmark i regnskabet.

Nedgang for moderselskabet

Også når det gælder internet og streamingtjenester, mener Telia selv, at man står et stærkt sted i markedet. Selskabet oplyser dog ikke noget om, hvor mange nye kunder selskabet har fået på dette område.

“Vi har sat en tydelig position for Telia, der skal være familiernes førstevalg inden for mobiltelefoni, internet, TV- og streamingløsninger, og har senest føjet Netflix og discovery+ til vores underholdningstilbud. Samtidig har vi relanceret Call me, med et tydeligt fokus på billig og enkel mobiltelefoni, så vores to forbrugerrettede brands nu står skarpt i markedet. På erhvervsområdet oplever vi stor interesse for bl.a. IoT-løsninger til optimering af forsyningssektoren og logistikbranchen, hvor vi p.t. oplever god vækst”, siger Petr Cermak.

Regnskabet for den danske del af forretningen kommer samtidig med, at moderselskabet også fremlægger rengskab for hele koncernen.

Her falder driftsindtjeningen også med 4,9 procent. Dermed lander resultatet på 7,8 milliader svenske kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S