Nu er Microsoft klar med end-to-end-kryptering i Teams

Konkurrenten Zoom lancerede funktionen for et år siden, men nu er Microsoft også klar til udrulle end-to-end-kryptering til brugerne af Microsoft Teams.

Artikel top billede

Photo by Mika Baumeister on Unsplash (Foto: Mika Baumeister/Unsplash)

I cirka et år har videomødeplatformen Zoom understøttet end-to-end kryptering, og nu følger konkurrenten Microsoft Teams trop.

I et blogindlæg oplyser Microsoft, at selskabet netop er startet udrulningen af den nye funktionalitet, der betyder, at alle opkald mellem to parter nu vil være krypterede.

E2EE som end-to-end-krypteringen også kendes som betyder, at ingen andre end de to parter – heller ikke Microsoft - kan få adgang til samtalens indhold, og dermed er der tale om en betragtelig opgradering af sikkerheden.

Virker ikke med gruppeopkald

I første omgang er gruppeopkald dog ikke omfattet af krypteringen, og derudover er det kun muligt at bruge krypteringen, hvis it-administratoren aktivt har valgt at slå krypteringen til.

End-to-end-kryptering kræver desuden, at du har den nye version af Microsoft Teams til Windows, Mac, iOS eller Android.

Microsoft annoncerede allerede i juni, at selskabet vil lancerede end-to-end-kryptering, men det er altså først nu, at funktionen bliver udrullet i en såkaldt public-beta.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo