Den danske hostingbranche har udviklet den første CO2-beregner til it-virksomheder: "Vi er voldsomt på forkant"

Meget få danske kunder stiller krav til bæredygtighed, når det kommer til driften af deres it-landskaber. Men kravene kan meget snart være på vej. Derfor har Danish Cloud Community bygget den første branchespecifikke CO2-beregner til cloud- og hosting-branchen. "Vi er voldsomt på forkant," siger direktør Jens E. Thorndahl.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvor mange af Danish Cloud Communitys medlemmer der har mødt bæredygtige krav fra deres kunder
  • Indsigt i branchespecifik CO2-beregner fra Danish Cloud Community
1.064
5:30 min
Selvom mange ynder at fortælle stort og flot om, hvor meget de gør for miljøet, er CO2-udledning tilsyneladende ikke synderligt højt på agendaen, når danske kunder skal afgøre, hvor de skal placere driften af deres galoperende mængder data og digitale løsninger.

For mens virksomheder på mange områder er begyndt at stille flere bæredygtige og grønne krav, er det endnu ikke et parameter, der fylder særlig meget, når man skal vælge placeringen af sin it-drift og cloud-løsninger.

Det viser en undersøgelse fra Danish Cloud Community - en sammenslutning af danske danske it-, cloud- og hosting-virksomheder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS