Politiet aflyttede og sporede ni mistænkte i stor sag om NemID-svindel

Politiet har gps-sporet og aflyttet en række mistænkte i en stor sag om NemID-svindel. Det er kommet frem ved Retten i Aarhus, hvor de mistænkte anklages for at have stjålet op mod 45 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Politiet har gps-sporet og aflyttet mistænkte i en stor bedragerisag.

Det kom frem onsdag ved Retten i Aarhus, hvor anklageren har forelagt sag mod ni mænd, skriver Ritzau.

I denne sag, der er en af landets største sager om databedrageri, er de ni mistænkte anklaget for at stjæle op mod 45 millioner kroner fra op mod 180 personer.

Det er blandt andet sket ved at installere såkaldte keyloggere på biblioteker, hvor de har kunne aflæse borgernes brugernavne og kodeord via tastetryk på tastaturet.

Her er der angiveligt blevet holdt øje med, hvor mange koder ofrene har haft tilbage på det fysiske NemID.

Herefter skulle de kriminelle havde opsnappet de nye nøglekort direkte fra ofrenes postkasser, lyder det.

Ifølge anklageren er bedrageriet fundet stde i en årrække, selvom politiet først fattede mistanke sidste år i april. Derefter begyndte politiet at aflytte og spore de mistænkte. Det førte til anholdelse af de 11 personer sidste år.

Efter ransagninger af deres adresser blev der fundet krypterede filer, der indeholdt 6.580 perosnnumre på personer, hvor en del af dem havde anmeldt, at de var blevet udsat for svindel.

Tidligere er to mænd dømt i sagen efter tilståelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil