Politiet aflyttede og sporede ni mistænkte i stor sag om NemID-svindel

Politiet har gps-sporet og aflyttet en række mistænkte i en stor sag om NemID-svindel. Det er kommet frem ved Retten i Aarhus, hvor de mistænkte anklages for at have stjålet op mod 45 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Politiet har gps-sporet og aflyttet mistænkte i en stor bedragerisag.

Det kom frem onsdag ved Retten i Aarhus, hvor anklageren har forelagt sag mod ni mænd, skriver Ritzau.

I denne sag, der er en af landets største sager om databedrageri, er de ni mistænkte anklaget for at stjæle op mod 45 millioner kroner fra op mod 180 personer.

Det er blandt andet sket ved at installere såkaldte keyloggere på biblioteker, hvor de har kunne aflæse borgernes brugernavne og kodeord via tastetryk på tastaturet.

Her er der angiveligt blevet holdt øje med, hvor mange koder ofrene har haft tilbage på det fysiske NemID.

Herefter skulle de kriminelle havde opsnappet de nye nøglekort direkte fra ofrenes postkasser, lyder det.

Ifølge anklageren er bedrageriet fundet stde i en årrække, selvom politiet først fattede mistanke sidste år i april. Derefter begyndte politiet at aflytte og spore de mistænkte. Det førte til anholdelse af de 11 personer sidste år.

Efter ransagninger af deres adresser blev der fundet krypterede filer, der indeholdt 6.580 perosnnumre på personer, hvor en del af dem havde anmeldt, at de var blevet udsat for svindel.

Tidligere er to mænd dømt i sagen efter tilståelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS