Politiet aflyttede og sporede ni mistænkte i stor sag om NemID-svindel

Politiet har gps-sporet og aflyttet en række mistænkte i en stor sag om NemID-svindel. Det er kommet frem ved Retten i Aarhus, hvor de mistænkte anklages for at have stjålet op mod 45 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Politiet har gps-sporet og aflyttet mistænkte i en stor bedragerisag.

Det kom frem onsdag ved Retten i Aarhus, hvor anklageren har forelagt sag mod ni mænd, skriver Ritzau.

I denne sag, der er en af landets største sager om databedrageri, er de ni mistænkte anklaget for at stjæle op mod 45 millioner kroner fra op mod 180 personer.

Det er blandt andet sket ved at installere såkaldte keyloggere på biblioteker, hvor de har kunne aflæse borgernes brugernavne og kodeord via tastetryk på tastaturet.

Her er der angiveligt blevet holdt øje med, hvor mange koder ofrene har haft tilbage på det fysiske NemID.

Herefter skulle de kriminelle havde opsnappet de nye nøglekort direkte fra ofrenes postkasser, lyder det.

Ifølge anklageren er bedrageriet fundet stde i en årrække, selvom politiet først fattede mistanke sidste år i april. Derefter begyndte politiet at aflytte og spore de mistænkte. Det førte til anholdelse af de 11 personer sidste år.

Efter ransagninger af deres adresser blev der fundet krypterede filer, der indeholdt 6.580 perosnnumre på personer, hvor en del af dem havde anmeldt, at de var blevet udsat for svindel.

Tidligere er to mænd dømt i sagen efter tilståelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS