Politiet aflyttede og sporede ni mistænkte i stor sag om NemID-svindel

Politiet har gps-sporet og aflyttet en række mistænkte i en stor sag om NemID-svindel. Det er kommet frem ved Retten i Aarhus, hvor de mistænkte anklages for at have stjålet op mod 45 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Politiet har gps-sporet og aflyttet mistænkte i en stor bedragerisag.

Det kom frem onsdag ved Retten i Aarhus, hvor anklageren har forelagt sag mod ni mænd, skriver Ritzau.

I denne sag, der er en af landets største sager om databedrageri, er de ni mistænkte anklaget for at stjæle op mod 45 millioner kroner fra op mod 180 personer.

Det er blandt andet sket ved at installere såkaldte keyloggere på biblioteker, hvor de har kunne aflæse borgernes brugernavne og kodeord via tastetryk på tastaturet.

Her er der angiveligt blevet holdt øje med, hvor mange koder ofrene har haft tilbage på det fysiske NemID.

Herefter skulle de kriminelle havde opsnappet de nye nøglekort direkte fra ofrenes postkasser, lyder det.

Ifølge anklageren er bedrageriet fundet stde i en årrække, selvom politiet først fattede mistanke sidste år i april. Derefter begyndte politiet at aflytte og spore de mistænkte. Det førte til anholdelse af de 11 personer sidste år.

Efter ransagninger af deres adresser blev der fundet krypterede filer, der indeholdt 6.580 perosnnumre på personer, hvor en del af dem havde anmeldt, at de var blevet udsat for svindel.

Tidligere er to mænd dømt i sagen efter tilståelse.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv RPA-udvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job