Nyt sikkerhedshul opdaget i NemID: "Det er en stor udfordring"

De kriminelle har fundet en ny måde at misbruge NemID, ved at følge offeret i månedsvis før man slår til.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

It-kriminelle har kastet sig over en ny svindelmetode til at stjæle penge fra danske internetbrugere.

Metoden går ud på at følge offeret i månedsvis indtil de skal bestille et nyt NemID, før de slår til.

Efter at have fået fingrene i offerets kode til NemID, eksempelvis gennem en keylogger på en offentlig computer, ved svindleren, hvornår offeret modtager sit nye NemID og får fat i det, når det bliver sendt med posten.

Læs også: 10 simple råd: Sådan sikrer du it-sikkerheden på hjemmekontoret

Det skriver DR, der har talt med teknisk chef hos Cisco, der kalder metoden for en ny og udspekuleret vej uden om sikkerheden i NemID.

"Det er en stor udfordring, for det er faktisk det, der gør, at gerningsmændene gider det her, har tid til det, og får en gevinst ud af det," siger Christian Heinel til DR.

Nets ønsker ikke at stille op til interview om sikkerhedshullet, men henviser i stedet til Digitaliseringsstyrelsen, der forklarer, at det kun er meget få, der bliver udsat for den her nye svindelform.

Læs også: UniLogin lagt ned af stort cyber-angreb: Staten kæmper for at afværge angrebet

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S