Nyt sikkerhedshul opdaget i NemID: "Det er en stor udfordring"

De kriminelle har fundet en ny måde at misbruge NemID, ved at følge offeret i månedsvis før man slår til.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

It-kriminelle har kastet sig over en ny svindelmetode til at stjæle penge fra danske internetbrugere.

Metoden går ud på at følge offeret i månedsvis indtil de skal bestille et nyt NemID, før de slår til.

Efter at have fået fingrene i offerets kode til NemID, eksempelvis gennem en keylogger på en offentlig computer, ved svindleren, hvornår offeret modtager sit nye NemID og får fat i det, når det bliver sendt med posten.

Læs også: 10 simple råd: Sådan sikrer du it-sikkerheden på hjemmekontoret

Det skriver DR, der har talt med teknisk chef hos Cisco, der kalder metoden for en ny og udspekuleret vej uden om sikkerheden i NemID.

"Det er en stor udfordring, for det er faktisk det, der gør, at gerningsmændene gider det her, har tid til det, og får en gevinst ud af det," siger Christian Heinel til DR.

Nets ønsker ikke at stille op til interview om sikkerhedshullet, men henviser i stedet til Digitaliseringsstyrelsen, der forklarer, at det kun er meget få, der bliver udsat for den her nye svindelform.

Læs også: UniLogin lagt ned af stort cyber-angreb: Staten kæmper for at afværge angrebet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS