Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Dan Jensen)

Jobindex og Jobnet ramt af kæmpe phishing-angreb: Nul hjælp at hente fra danske cyber-myndigheder

“Jeg har altid troet, at der var nogen, som rykkede ud med eksperter og dommerkendelser, hvis man blev udsat for et stort cyber-angreb. Men der er ingen, som man kan ringe til,” fortæller direktør i Danmarks største jobportal, Jobindex, Kaare Danielsen, efter selskabet fornylig blev ramt af kæmpe angreb.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om kæmpe phishing-angreb mod Jobindex.
  • Se hvorfor direktør Kaare Danielsen mener, at det danske beredskab er for ringe.
667
3:30 min
Danmark mangler et rigtigt cyber-beredskab, som kan hjælpe de danske virksomheder, når angrebene rammer. For det findes ikke i dag, og det er ikke i orden.

Sådan lyder det fra direktør i Danmarks største job-portal, Jobindex, Kaare Danielsen, efter selskaberne Jobnet og Jobindex i begyndelsen af november blev ramt af et sofistikeret og meget stort cyber-angreb.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for