Skatteministeriets skandaleramte it-system får skarp kritik

Der er endnu engang kritk af ejendomsvurderingssystemet, der efter syv år endnu ikke er blevet fuldt implementeret. Det høster nu massiv kritik fra rigsrevisionen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Rigsrevisionen rejser alvorlig kritik af Skatteministeriets skandaleombruste it-system Ejendomsvurderingssystem.

Kritikken kommer som reaktion på dårlig økonomi og en tidsplan, der ikke er blevet overholdt. Det skriver flere medier med kendskab til den seneste rapport fra Rigsrevisionen herunder TV2.

Rapporten ventes at blive præsenteret klokken 13 i dag onsdag, når statsrevisorerne holder pressemøde.

Rigsrevisionen forventes på pressemødet at kritisere den voksende regning for systemet. Det var planlagt at ejendomssystemet skulle have kostet 1,3 milliarder kroner, men beløbet er næsten tredoblet.

Samtidig har systemet været undervej i syv år. Tidsplanen for it-systemet er dermed også blevet overskreddet flere gange.

Tilbagevendende kritik

Det er langt fra første gang, at Skatteministeriets it-system til ejendomsvurderinger får kritik.

I sommer skrev onlinemediet Altinget, om interne dokumenter, der viste en række problematiske forhold.

Det manglede blandt andet en klar plan for projektet, overordnet styring af projektet med 500 it-folk og fraværet af en "resultatet orienteret kultur," fremgik det.

Forsinkelsen af projektet har sat arbejdet med ejendomsvurderinger i stå. Manglen på et automatisk it-system har tvunget skattestyrelsen til at få medarbejdere til at behandle 600.000 manuelle vurderingsopgaver.

En arbejdsbyrde, som ekspert i offentlig digitalisering og professor ved CBS Kim Normann Andersen tidligere har anslået optimistisk vil tage 100.000 timer.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS