Skatteministeriets skandaleramte it-system får skarp kritik

Der er endnu engang kritk af ejendomsvurderingssystemet, der efter syv år endnu ikke er blevet fuldt implementeret. Det høster nu massiv kritik fra rigsrevisionen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Rigsrevisionen rejser alvorlig kritik af Skatteministeriets skandaleombruste it-system Ejendomsvurderingssystem.

Kritikken kommer som reaktion på dårlig økonomi og en tidsplan, der ikke er blevet overholdt. Det skriver flere medier med kendskab til den seneste rapport fra Rigsrevisionen herunder TV2.

Rapporten ventes at blive præsenteret klokken 13 i dag onsdag, når statsrevisorerne holder pressemøde.

Rigsrevisionen forventes på pressemødet at kritisere den voksende regning for systemet. Det var planlagt at ejendomssystemet skulle have kostet 1,3 milliarder kroner, men beløbet er næsten tredoblet.

Samtidig har systemet været undervej i syv år. Tidsplanen for it-systemet er dermed også blevet overskreddet flere gange.

Tilbagevendende kritik

Det er langt fra første gang, at Skatteministeriets it-system til ejendomsvurderinger får kritik.

I sommer skrev onlinemediet Altinget, om interne dokumenter, der viste en række problematiske forhold.

Det manglede blandt andet en klar plan for projektet, overordnet styring af projektet med 500 it-folk og fraværet af en "resultatet orienteret kultur," fremgik det.

Forsinkelsen af projektet har sat arbejdet med ejendomsvurderinger i stå. Manglen på et automatisk it-system har tvunget skattestyrelsen til at få medarbejdere til at behandle 600.000 manuelle vurderingsopgaver.

En arbejdsbyrde, som ekspert i offentlig digitalisering og professor ved CBS Kim Normann Andersen tidligere har anslået optimistisk vil tage 100.000 timer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse