Skatteministeriets skandaleramte it-system får skarp kritik

Der er endnu engang kritk af ejendomsvurderingssystemet, der efter syv år endnu ikke er blevet fuldt implementeret. Det høster nu massiv kritik fra rigsrevisionen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Rigsrevisionen rejser alvorlig kritik af Skatteministeriets skandaleombruste it-system Ejendomsvurderingssystem.

Kritikken kommer som reaktion på dårlig økonomi og en tidsplan, der ikke er blevet overholdt. Det skriver flere medier med kendskab til den seneste rapport fra Rigsrevisionen herunder TV2.

Rapporten ventes at blive præsenteret klokken 13 i dag onsdag, når statsrevisorerne holder pressemøde.

Rigsrevisionen forventes på pressemødet at kritisere den voksende regning for systemet. Det var planlagt at ejendomssystemet skulle have kostet 1,3 milliarder kroner, men beløbet er næsten tredoblet.

Samtidig har systemet været undervej i syv år. Tidsplanen for it-systemet er dermed også blevet overskreddet flere gange.

Tilbagevendende kritik

Det er langt fra første gang, at Skatteministeriets it-system til ejendomsvurderinger får kritik.

I sommer skrev onlinemediet Altinget, om interne dokumenter, der viste en række problematiske forhold.

Det manglede blandt andet en klar plan for projektet, overordnet styring af projektet med 500 it-folk og fraværet af en "resultatet orienteret kultur," fremgik det.

Forsinkelsen af projektet har sat arbejdet med ejendomsvurderinger i stå. Manglen på et automatisk it-system har tvunget skattestyrelsen til at få medarbejdere til at behandle 600.000 manuelle vurderingsopgaver.

En arbejdsbyrde, som ekspert i offentlig digitalisering og professor ved CBS Kim Normann Andersen tidligere har anslået optimistisk vil tage 100.000 timer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job