Twitter sætter foden ned: Forbyder deling af billeder og videoer uden samtykke

Twitter skærper nu sine retningslinjer for deling af indhold. Du skal fra nu af indhente samtykke fra venner og bekendte, når du vil dele billeder og videoer af dem på det sociale medie.

Artikel top billede

Twitter ændre nu i sine retningslinjer for private informationspolitikker, så det står klart, at brugere ikke længere må dele indhold i form af billeder og videoer uden samtykke fra de personer, der indgår i billederne.

I et blogindlæg, som Twitter offentliggjorde tirsdag, skriver det sociale medie:

"Deling af personlige medier, såsom billeder eller videoer, kan potentielt krænke en persons privatliv og kan føre til følelsesmæssig eller fysisk skade."

I indlægget anerkendes det desuden, at "Misbruget af private medier kan påvirke alle, men kan have en uforholdsmæssig stor effekt på kvinder, aktivister, dissidenter og medlemmer af minoritetssamfund."

Fremadrettet, skriver Twitter, vil det sociale medie "handle i tråd med vores udvalg af håndhævelsesmuligheder," når der modtages en rapport om, at Tweet med indhold, der ikke er givet samtykke til.

Helt konkret lover Twitter at fjerne indhold, hvor personer angiver, at de ikke har givet samtykke til deling af dette.

De nye regler gælder ikke for offentlige personer eller privatpersoner, hvis billede bliver delt i forbindelse med mediedæking i offentlighedens interesse.

En yderligere tilføjelse til reglen, siger Twitter, er når en kontoindehaver deler billeder af enkeltpersoner for at hjælpe nogen i en krisesituation. Her ville Twitter "prøve" at vurdere den kontekst, hvori indholdet deles.

Udvidelsen af ​​politikken kommer en dag efter Twitters grundlægger og administrerende direktør Jack Dorsey meldte sin opsigelse. Ved samme lejlighed blev medarbejderne hos Twitter i et brev oplyst, at teknologichef Parag Agrawal ville overtage stillingen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S