Filmbranchen indleder filmpirat-jagt

Den amerikanske filmindustri gør sig klar til at sende en stribe sagsanlæg ud til personer, som mistænkes for ulovligt at hente film på nettet. Dermed går de amerikanske filmfolk for første gang musikbranchen i bedene.

Filmbranchen går nu sine kolleger i musikbranchen i bedene og begynder at anlægge retssager mod personer, som mistænkes for at hente film ulovligt via fildelingstjenester på internet. Det skriver The Washington Times.

Ifølge en pressemeddelelse fra den amerikanske filmindustri, Motion Picture Association of America, vil man fra den 16. november sende en række sagsanlæg ud.

Den amerikanske lovgivning giver hjemmel til at søge om mere end 150.000 kroner i erstatning for hver film, der er hentet ulovligt, og tæt ved en million kroner, hvis man kan bevise, at handlingen er begået med bevidst overlæg.

- Folk, som stjæler vores film, tror de er anonyme på nettet og ikke vil blive holdt ansvarlige for deres gerninger. De tager fejl. Vi ved, hvem de er, og vi kommer efter dem, som disse sager vil bevise, siger præsidenten for filmbrancheforeningen, Dan Glickman, til avisen.

Filmindustrien estimerer, at illegale kopier, hvor brugeren kopierer eksempelvis en DVD eller et videobånd, koster branchen 20 milliarder kroner om året.

Man har ikke nogen tal på, hvad internet-pirateri koster filmbranchen.

Sagsanlæggene vil dog koncentrere sig netop om fildelere og ikke kopisterne.

Filmbranchen lægger sig med sagsanlæggene tæt op af musikbranchen, som i USA har lagt sag an mod knap 6.000 enkeltindivider for fildeling.

I modsætning til musikbranchen kan filmbranchen dog fremvise gode væksttal, og i græsrodsbevægelsen Electronic Frontier Foundation mener man ifølge The Washington Times, at man hellere skulle koncentrere sig om at få skabt teknologier, der gør det muligt at hente film på legal vis.

Selvom jagten på filmpirater et nyt fænomen i USA, har den danske Antipiratgruppen i flere år sendt erstatningskrav til danskere, som deler ophavsretsbeskyttede film over nettet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

BEC

Information Architect

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS