Facebook og Meta anlægger undervandskabel mellem Irland og Danmark for at styrke sit metavers

Facebooks moderselskab Meta etableret et nyt undervandskabel, der forbinder Irland og Danmark. Kablet skal give "tiltrængte kapacitets- og driftssikkerhedsforbedringer" til internettet i disse regioner, skriver Meta.

Artikel top billede

Facebooks moderselskab Meta har sammen med to partnere - kabelvirksomheden Aqua Comms og fiberselskabet Bulk Fiber Networks - etableret undervandskablet Havhingsten, der løber fra Irland til Danmark.

Havhingsten, som kabelforbindelsen hedder, skal hjælpe med at øge internetkapaciteten i området og er det første undervandskabel, der kører på et system af aluminiumskonduktorer, der bl.a. giver øget beskyttelse mod hydrogenpenetration.

Hel præcist går kablet tværs over Det Irske Hav startende nord for Dublin og til et punkt syd for Blackpool. En sektion af kablet rammer også Isle og Man, der ligger midt i havet.

Også et kabel startende fra Seaton Sluice (hvor den røde prik er) strækker sig over Nordsøen til Danmark.

"Denne nye rute tilbyder modstandsdygtige netværksarkitekturmuligheder for virksomheder, transportører og "hyperscalers", mens den leverer den laveste latenstid [tidsrummet fra en påvirkning begynder, til der viser sig en reaktion, red.] , der er tilgængelig mellem Dublin og Norden," skriver Meta i et blogindlæg.

De anvendte kabler er særlig idet råmaterialet, der er anvendt, er anderledes end traditionelle undersøiske kabler.

Kobberet, som kablerne plejer at være lavet af, er udskiftet med aluminium. Ifølge Meta betyder det at kablet både er mindre omkostningstungt og tilgængeligheden af materialet er højere.

"Yderligere fordele omfatter forbedret modstand mod brintgennemtrængning, et element, som er ugunstigt for driften af ​​optiske fibre i havvand," står der i indlægget.

Meta lover desuden, at Havhingsten undersøiske kabelsystem "vil give tiltrængte kapacitets- og driftssikkerhedsforbedringer til internettet i regionen."

Kablet er en del af de investeringer, som selskabet hidtil har foretaget i techgigantens metavers.

"Undersøiske kabler er en del af vores fortsatte bestræbelser på at investere i grundlæggende infrastruktur for at holde trit med efterspørgslen efter internettet nu og bygge til metaverset i fremtiden."

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet