Flertal vil udskyde regeringens lovforslag om ulovlige teledata

Flertal i Folketinget vil udskyde datoen for, hvornår regeringens nye lov om teledataovervågning træder i kraft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er stadig flertal i Folketinget om det lovforslag, som EU-Domstolen flere gange har kendt ulovlig, og som indebærer, at danskernes teledata forsat skal registreres.

Men både på rød og blå blok er der enighed om at udskyde datoen for lovens ikrafttræden, fordi partierne mener, at regeringen endnu ikke har ordentlig lovbehandling.

Det skriver Ritzau.

Hos Ventre kritiserer man blandt andet den afsatte tid, som partierne har haft til at læse og tage stilling til lovforslaget.

"Man havde én arbejdsdag til at kigge på det inden førstebehandling. Det må jeg bare sige, det er dybt kritisabelt. Det var derfor, Venstre støttede, at vi har mere tid til at kigge på det," fortæller Venstres retsordfører Preben Bang Henriksen.

Hos SF lyder det:

"Det er ikke rimeligt med et lovforslag, der har et 118 sider langt høringsnotat og i øvrigt er teknisk og komplekst. Det er simpelthen alt for lidt tid, og jeg tror, det er det, der er afspejlet i beslutningen om at udsætte det," siger SF's retsordfører Karina Lorentzen.

Det udskydte lovforslag er regeringens forsøg på, at gøre en ellers ulovlig logning af befolkningens teledata lovlig. Men selv jurister i Justitsministeriet vurderer, at dette nye lovforslag muligvis bliver kendt ulovlig i EU.

Denne logning foretages forsat.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S