Flertal vil udskyde regeringens lovforslag om ulovlige teledata

Flertal i Folketinget vil udskyde datoen for, hvornår regeringens nye lov om teledataovervågning træder i kraft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er stadig flertal i Folketinget om det lovforslag, som EU-Domstolen flere gange har kendt ulovlig, og som indebærer, at danskernes teledata forsat skal registreres.

Men både på rød og blå blok er der enighed om at udskyde datoen for lovens ikrafttræden, fordi partierne mener, at regeringen endnu ikke har ordentlig lovbehandling.

Det skriver Ritzau.

Hos Ventre kritiserer man blandt andet den afsatte tid, som partierne har haft til at læse og tage stilling til lovforslaget.

"Man havde én arbejdsdag til at kigge på det inden førstebehandling. Det må jeg bare sige, det er dybt kritisabelt. Det var derfor, Venstre støttede, at vi har mere tid til at kigge på det," fortæller Venstres retsordfører Preben Bang Henriksen.

Hos SF lyder det:

"Det er ikke rimeligt med et lovforslag, der har et 118 sider langt høringsnotat og i øvrigt er teknisk og komplekst. Det er simpelthen alt for lidt tid, og jeg tror, det er det, der er afspejlet i beslutningen om at udsætte det," siger SF's retsordfører Karina Lorentzen.

Det udskydte lovforslag er regeringens forsøg på, at gøre en ellers ulovlig logning af befolkningens teledata lovlig. Men selv jurister i Justitsministeriet vurderer, at dette nye lovforslag muligvis bliver kendt ulovlig i EU.

Denne logning foretages forsat.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job