Den amerikanske regering vil stoppe Nvidias milliard-køb af Arm

Den amerikanske regering sagsøger nu teknologivirksomheden Nvidia for at stoppe en million-handel af chipproducenten Arm. Det gør den for at forhindre et monopol.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Teknologivirksomheden Nvidia meldte i september sidste år ud, at virksomheden ønskede at købe den britiske chipproducent Arm. Det får nu den amerikanske regering til at sagsøge Nvidia i forsøget på at blokere den store handel til hele 40 milliarder dollar.

Nvidia sagde sidste år, at den vil købe Arm af den japanske teknologigigant Softbank for at "skabe verdens førende computervirksomhed til AI-alderen."

Det skriver AP News.

Frygten fra den amerikanske regering er, at Nvidias opkøb vil gøre teknologigiganten så stærk en spiller på markedet, at det kan skade væksten af ny teknologi.

Hvis Arm opgiver sin forretningsmodel med at licensere chipdesign til hundredvis af teknologivirksomheder, inklusive mange af Nvidias konkurrenter, er der ét firma, der potentielt sidder med magten.

Arms chipdesign driver mange af verdens smartphones, og det er en vital leverandør for virksomheder som Apple og Samsung, skriver AP News.

Nvidias chips er essentielle for computere og datacentre, og selskabet melder ud, at det har en bred vifte af konkurrenter, fra chipproducenter som AMD, Intel og Qualcomm, til computernetværksudbyderen Cisco og teknologigiganterne Google og Amazon.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics