Den amerikanske regering vil stoppe Nvidias milliard-køb af Arm

Den amerikanske regering sagsøger nu teknologivirksomheden Nvidia for at stoppe en million-handel af chipproducenten Arm. Det gør den for at forhindre et monopol.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Teknologivirksomheden Nvidia meldte i september sidste år ud, at virksomheden ønskede at købe den britiske chipproducent Arm. Det får nu den amerikanske regering til at sagsøge Nvidia i forsøget på at blokere den store handel til hele 40 milliarder dollar.

Nvidia sagde sidste år, at den vil købe Arm af den japanske teknologigigant Softbank for at "skabe verdens førende computervirksomhed til AI-alderen."

Det skriver AP News.

Frygten fra den amerikanske regering er, at Nvidias opkøb vil gøre teknologigiganten så stærk en spiller på markedet, at det kan skade væksten af ny teknologi.

Hvis Arm opgiver sin forretningsmodel med at licensere chipdesign til hundredvis af teknologivirksomheder, inklusive mange af Nvidias konkurrenter, er der ét firma, der potentielt sidder med magten.

Arms chipdesign driver mange af verdens smartphones, og det er en vital leverandør for virksomheder som Apple og Samsung, skriver AP News.

Nvidias chips er essentielle for computere og datacentre, og selskabet melder ud, at det har en bred vifte af konkurrenter, fra chipproducenter som AMD, Intel og Qualcomm, til computernetværksudbyderen Cisco og teknologigiganterne Google og Amazon.

Læses lige nu

    Annonce

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank