Den amerikanske regering vil stoppe Nvidias milliard-køb af Arm

Den amerikanske regering sagsøger nu teknologivirksomheden Nvidia for at stoppe en million-handel af chipproducenten Arm. Det gør den for at forhindre et monopol.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Teknologivirksomheden Nvidia meldte i september sidste år ud, at virksomheden ønskede at købe den britiske chipproducent Arm. Det får nu den amerikanske regering til at sagsøge Nvidia i forsøget på at blokere den store handel til hele 40 milliarder dollar.

Nvidia sagde sidste år, at den vil købe Arm af den japanske teknologigigant Softbank for at "skabe verdens førende computervirksomhed til AI-alderen."

Det skriver AP News.

Frygten fra den amerikanske regering er, at Nvidias opkøb vil gøre teknologigiganten så stærk en spiller på markedet, at det kan skade væksten af ny teknologi.

Hvis Arm opgiver sin forretningsmodel med at licensere chipdesign til hundredvis af teknologivirksomheder, inklusive mange af Nvidias konkurrenter, er der ét firma, der potentielt sidder med magten.

Arms chipdesign driver mange af verdens smartphones, og det er en vital leverandør for virksomheder som Apple og Samsung, skriver AP News.

Nvidias chips er essentielle for computere og datacentre, og selskabet melder ud, at det har en bred vifte af konkurrenter, fra chipproducenter som AMD, Intel og Qualcomm, til computernetværksudbyderen Cisco og teknologigiganterne Google og Amazon.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S