Den amerikanske regering vil stoppe Nvidias milliard-køb af Arm

Den amerikanske regering sagsøger nu teknologivirksomheden Nvidia for at stoppe en million-handel af chipproducenten Arm. Det gør den for at forhindre et monopol.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Teknologivirksomheden Nvidia meldte i september sidste år ud, at virksomheden ønskede at købe den britiske chipproducent Arm. Det får nu den amerikanske regering til at sagsøge Nvidia i forsøget på at blokere den store handel til hele 40 milliarder dollar.

Nvidia sagde sidste år, at den vil købe Arm af den japanske teknologigigant Softbank for at "skabe verdens førende computervirksomhed til AI-alderen."

Det skriver AP News.

Frygten fra den amerikanske regering er, at Nvidias opkøb vil gøre teknologigiganten så stærk en spiller på markedet, at det kan skade væksten af ny teknologi.

Hvis Arm opgiver sin forretningsmodel med at licensere chipdesign til hundredvis af teknologivirksomheder, inklusive mange af Nvidias konkurrenter, er der ét firma, der potentielt sidder med magten.

Arms chipdesign driver mange af verdens smartphones, og det er en vital leverandør for virksomheder som Apple og Samsung, skriver AP News.

Nvidias chips er essentielle for computere og datacentre, og selskabet melder ud, at det har en bred vifte af konkurrenter, fra chipproducenter som AMD, Intel og Qualcomm, til computernetværksudbyderen Cisco og teknologigiganterne Google og Amazon.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos