Nvidias fremtid ser (nok) lys ud selv om gigantisk opkøb af Arm ser ud til at gå i vasken

Nvidias fremtid ser efter alt at dømme strålende ud, selv om alt tyder på, at selskabets lange opkøbs-forsøg af Arm ikke bliver til noget.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Chip-producenten Nvidia går en strålende fremtid i møde, selv om det ser ud til, at selskabet ikke kommer til at overtage den britiske chip-producent Arm.

Sådan lyder det fra flere analytikere, efter de amerikanske konkurrence-myndigheder torsdag i sidste uge vendte tommelfingeren ned ad til selskabets bestræbelser op at overtage britiske Arm.

Siden opkøbet af Arm blev aftalt for omkring halvandet år siden, har markedet nemlig udviklet sig i nye retninger.

Nvidia er verdens største producent af AI-chip og grafikkort og har investeret massivt i sine datacentre i de seneste år.

Det giver selskabet en optimal position til for alvor at blive en stor spiller i det kommende marked for ikke mindst metaverse/omniverse, som blandt andet Facebook satser stort på.

“Selv om Nvidia ikke kan købe Arm Holdings, vil efterspørgslen efter Nvidia AI fortsætte med at accellere. Nvidia er ‘all in’ på AI og omniverse/metaverse,” siger analytiker Ivan Feinseth til Reuters.

Samme melding kommer fra Bernstein-analytiker Stacy Rasgon, der til mediet siger, at det da kunne være ‘meget rart’ for Nvidia at eje Arm.

“Men går opkøbet i vasken, vil Nvidia spare de penge, som Arm vil koste (80 milliarder dollar, red]. Vi mener, at selskabet vil klare sig godt uanset hvad,” siger hun.

Nvidias opkøb af Arm har vakt bekymring mange steder - blandt andet i EU - op til det amerikanske afslag.

Det skyldes, at Arm står bag en særlig chip-arkitektur, som andre producenter via licenser kan anvende og modificere til egne behov.

Arm-arkitekturen er kendt for at være enkel, hvilket har gjort den meget udbredt i mobil-telefoner og i markedet for såkaldte low-power chip i det hele taget.

Stort set alle de store chip-producenter har i dag købt licenser til Arms designs og teknologier.

Arm ejes i dag af japanske Softbank, der ikke er chipproducent. Det er Nvidia til gengæld. Det betyder, at de fleste af køberne af Arms licenser i dag er konkurrenter til Nvidia.

Og de frygter, hvad der vil kunne ske for markedet med denne konstruktion.

Nvidias topchef, Jensen Huang, har blankt afvist, at det på nogen måde skulle være i Nvidias interesse at udnytte situationen til egen fordel.

Han har flere gange garanteret, at Nvidia vil bibeholde Arms åbne licens-model.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job