Nvidias fremtid ser (nok) lys ud selv om gigantisk opkøb af Arm ser ud til at gå i vasken

Nvidias fremtid ser efter alt at dømme strålende ud, selv om alt tyder på, at selskabets lange opkøbs-forsøg af Arm ikke bliver til noget.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Chip-producenten Nvidia går en strålende fremtid i møde, selv om det ser ud til, at selskabet ikke kommer til at overtage den britiske chip-producent Arm.

Sådan lyder det fra flere analytikere, efter de amerikanske konkurrence-myndigheder torsdag i sidste uge vendte tommelfingeren ned ad til selskabets bestræbelser op at overtage britiske Arm.

Siden opkøbet af Arm blev aftalt for omkring halvandet år siden, har markedet nemlig udviklet sig i nye retninger.

Nvidia er verdens største producent af AI-chip og grafikkort og har investeret massivt i sine datacentre i de seneste år.

Det giver selskabet en optimal position til for alvor at blive en stor spiller i det kommende marked for ikke mindst metaverse/omniverse, som blandt andet Facebook satser stort på.

“Selv om Nvidia ikke kan købe Arm Holdings, vil efterspørgslen efter Nvidia AI fortsætte med at accellere. Nvidia er ‘all in’ på AI og omniverse/metaverse,” siger analytiker Ivan Feinseth til Reuters.

Samme melding kommer fra Bernstein-analytiker Stacy Rasgon, der til mediet siger, at det da kunne være ‘meget rart’ for Nvidia at eje Arm.

“Men går opkøbet i vasken, vil Nvidia spare de penge, som Arm vil koste (80 milliarder dollar, red]. Vi mener, at selskabet vil klare sig godt uanset hvad,” siger hun.

Nvidias opkøb af Arm har vakt bekymring mange steder - blandt andet i EU - op til det amerikanske afslag.

Det skyldes, at Arm står bag en særlig chip-arkitektur, som andre producenter via licenser kan anvende og modificere til egne behov.

Arm-arkitekturen er kendt for at være enkel, hvilket har gjort den meget udbredt i mobil-telefoner og i markedet for såkaldte low-power chip i det hele taget.

Stort set alle de store chip-producenter har i dag købt licenser til Arms designs og teknologier.

Arm ejes i dag af japanske Softbank, der ikke er chipproducent. Det er Nvidia til gengæld. Det betyder, at de fleste af køberne af Arms licenser i dag er konkurrenter til Nvidia.

Og de frygter, hvad der vil kunne ske for markedet med denne konstruktion.

Nvidias topchef, Jensen Huang, har blankt afvist, at det på nogen måde skulle være i Nvidias interesse at udnytte situationen til egen fordel.

Han har flere gange garanteret, at Nvidia vil bibeholde Arms åbne licens-model.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks