Rusland blokerer for adgangen til Tor-browseren

De russiske myndigheder har valgt at lukke ned for adgangen til internetservicen Tor, der er mest kendt for sin store grad af privacy, der giver brugerne adgang til at surfe anonymt på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Rusland har lukket ned for brugen af Tor-browsere, der giver mulighed for at færdes på internettet markant mere anonymt end ellers.

Nedlukningen sker med begrundelsen, at tjenesten giver alt for let adgang til ulovlige tjenester og services.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tor-tjenesten er bredt anerkendt for at benytte et system, der gør det muligt for brugerne at være til stede på internettet uden at blive registreret af reklamer, lokationsdata og endda efterretningstjenester.

Den russiske telemyndighed Roskomnadzor forklarer, at en russisk domstol har givet tilladelse til at forbyde tjenesten i landet.

"Årsagen til dette er, at der er placeret information på dette website (torproject.org, red.), der giver mulighed for at tilbyde værktøjer, der åbner for ulovlig aktivitet," lyder det fra myndighederne.

Tor er stiftet i USA og oplyser selv, at tjenesten har 300.000 daglige brugere i Rusland. Dermed er Rusland tilsyneladende det land udover USA, der er gladest for tjenesten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg