Rusland blokerer for adgangen til Tor-browseren

De russiske myndigheder har valgt at lukke ned for adgangen til internetservicen Tor, der er mest kendt for sin store grad af privacy, der giver brugerne adgang til at surfe anonymt på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Rusland har lukket ned for brugen af Tor-browsere, der giver mulighed for at færdes på internettet markant mere anonymt end ellers.

Nedlukningen sker med begrundelsen, at tjenesten giver alt for let adgang til ulovlige tjenester og services.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tor-tjenesten er bredt anerkendt for at benytte et system, der gør det muligt for brugerne at være til stede på internettet uden at blive registreret af reklamer, lokationsdata og endda efterretningstjenester.

Den russiske telemyndighed Roskomnadzor forklarer, at en russisk domstol har givet tilladelse til at forbyde tjenesten i landet.

"Årsagen til dette er, at der er placeret information på dette website (torproject.org, red.), der giver mulighed for at tilbyde værktøjer, der åbner for ulovlig aktivitet," lyder det fra myndighederne.

Tor er stiftet i USA og oplyser selv, at tjenesten har 300.000 daglige brugere i Rusland. Dermed er Rusland tilsyneladende det land udover USA, der er gladest for tjenesten.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT supporter til Jyske Bank

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S