Rusland blokerer for adgangen til Tor-browseren

De russiske myndigheder har valgt at lukke ned for adgangen til internetservicen Tor, der er mest kendt for sin store grad af privacy, der giver brugerne adgang til at surfe anonymt på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Rusland har lukket ned for brugen af Tor-browsere, der giver mulighed for at færdes på internettet markant mere anonymt end ellers.

Nedlukningen sker med begrundelsen, at tjenesten giver alt for let adgang til ulovlige tjenester og services.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tor-tjenesten er bredt anerkendt for at benytte et system, der gør det muligt for brugerne at være til stede på internettet uden at blive registreret af reklamer, lokationsdata og endda efterretningstjenester.

Den russiske telemyndighed Roskomnadzor forklarer, at en russisk domstol har givet tilladelse til at forbyde tjenesten i landet.

"Årsagen til dette er, at der er placeret information på dette website (torproject.org, red.), der giver mulighed for at tilbyde værktøjer, der åbner for ulovlig aktivitet," lyder det fra myndighederne.

Tor er stiftet i USA og oplyser selv, at tjenesten har 300.000 daglige brugere i Rusland. Dermed er Rusland tilsyneladende det land udover USA, der er gladest for tjenesten.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse