Rusland blokerer for adgangen til Tor-browseren

De russiske myndigheder har valgt at lukke ned for adgangen til internetservicen Tor, der er mest kendt for sin store grad af privacy, der giver brugerne adgang til at surfe anonymt på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Sam Oxyak)

Rusland har lukket ned for brugen af Tor-browsere, der giver mulighed for at færdes på internettet markant mere anonymt end ellers.

Nedlukningen sker med begrundelsen, at tjenesten giver alt for let adgang til ulovlige tjenester og services.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tor-tjenesten er bredt anerkendt for at benytte et system, der gør det muligt for brugerne at være til stede på internettet uden at blive registreret af reklamer, lokationsdata og endda efterretningstjenester.

Den russiske telemyndighed Roskomnadzor forklarer, at en russisk domstol har givet tilladelse til at forbyde tjenesten i landet.

"Årsagen til dette er, at der er placeret information på dette website (torproject.org, red.), der giver mulighed for at tilbyde værktøjer, der åbner for ulovlig aktivitet," lyder det fra myndighederne.

Tor er stiftet i USA og oplyser selv, at tjenesten har 300.000 daglige brugere i Rusland. Dermed er Rusland tilsyneladende det land udover USA, der er gladest for tjenesten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS