Intel på vej med software, der kan få din bærbare til at låne maskinkraft af sidemandens Mac

Meta-tendensen breder sig og kræver voldsom datakraft. Nu er Intel på vej med ny software, som gør det muligt for din Intel-bestykkede bærbare at udnytte ledig regnekraft i andre maskiner på netværket. Også selvom regnekraften leveres af andre chip-producenter.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Metaverse-konceptet breder sig, og stadig flere af de store teknologiproducenter hopper med på vognen, der blandt andet handler om virtuelle verdener på nettet.

Facebook taler om Meta som afløseren for det mobile internet.

Den slags kræver heftig regnekraft.

Intel, der også er med på Meta-holdet, fortæller, at selskabet er på vej med ny software, som gør det muligt at dele sine ledige maskinkræfter med andre - også selvom kræfterne kommer fra chips fra rivaler som AMD og Nvidia. Det skriver Reuters.

Raja Koduri, chef for Intels accelerated computing systems and graphics group, siger, at softwaren, som altså vil fungere med chips fra Intels konkurrenter, ikke kun skal levere nye indtægtsstrømme til Intel, men først og fremmest skal løse tekniske udfordringer for brugerne.

Og noget af softwaren vil Intel dele med andre.

“Den måde, vi bygger alle lagene på, betyder, at softwaren vil fungere med al slags hardware, så længe hardwaren overholder på industri-standarder. Og der bliver en masse open source involveret i alt det, vi bygger”, siger Raja Koduri.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS