Streaming: Når verdens ledeste karatetræner uddeler håndmadder

Sæson fire af den underholdende Cobra Kai byder på et gensyn med alle de gamle kendinge fra Karate Kid – og en helt ny überskurk.

Artikel top billede

I foreningsarbejde kan små uenigheder som bekendt let bliver personlige. Hvilket er årsagen til, at selv fredsommelige forsamlinger med fokus på open source, havearbejde eller fuglekiggeri kan blive revet i stykker af fløjkampe.

Det er dog trods alt de færreste Linuxfans, der deler nyrehug og cirkelspark ud til den næsvise kasserer.

Men sådan er det altså i Cobra Kai, hvor et stadig mere broget persongalleri bogstaveligt talt kæmper for at få konkurrerende karateforeninger ned med nakken – også uden for dojo’en.

Men hvorfor er det nu værd at bruge tid på? Helt enkelt fordi serien trækker næsten hele persongalleriet og alle konflikterne fra de oprindelige 80’er-film om Karate Kid op til nutiden. Det er formidabelt underholdende, og vi har da også skrevet om Cobra Kai før.

Sæson fire får premiere på Netflix den 31. december. Så har man behov for lidt at pleje nytårstømmermændene med, så er det en mulig kandidat.

Fra allerførste episode af første sæson var konflikterne trukket skarpt op mellem Daniel LaRusso og hans gamle ærkerival Johnny Lawrence. Ligeledes blev deres respektive børn og børnenes kammerater også rodet ind i balladen, blev venner, uvenner, kærester, ekskærester, dødsfjender og hvad de nu ellers fandt på.

Så dukkede Johnnys lede træner John Kreese op fra fortiden, og i sæson fire får han selskab af den endnu mere skruppelløse og blodtørstige Terry Silver.

Derfor er Johnny og Daniel nødt til at slå pjalterne sammen for at forhindre, at den lokale ungdom bliver alt for voldsparate på den ikke-autoriserede måde.

Cobra Kai er for øvrigt blevet særdeles populær, har høstet både ros og Emmy-priser, og Netflix har allerede annonceret, at der også kommer en sæson 5.

Se traileren til Cobra Kai sæson fire 4 her.

Titel: Cobra Kai / Kan streames på Netflix. Sæson fire får premiere 31. december

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job