Streaming: Fortiden sparker igennem

I Cobra Kai spiller de medvirkende fra klassikeren Karate Kid deres kendte roller mange år senere. Det vækker minder og er ganske enkelt suveræn underholdning.

Artikel top billede

Selv hvis man aldrig har set Karate Kid (1984), er Netflix-serien Cobra Kai værd at bruge tid på.

Og vækker ”Wax on! Wax off!” og Daniel LaRusso’s besynderlige tranespark i forvejen gode minder, vil man have særlig fornøjelse af at se med i den roste serie, der foregår 34 år efter Daniels sejr over überbøllen Johnny Lawrence fra den voldsparate karatedojo Cobra Kai.

Siden er det gået, som det måtte gå: Daniel har succes professionelt og privat. Johnny er hidsig, skilt, fyret, fordrukken, skuffer konstant sin teenagesøn og har mest af alt travlt med at gå i hundene.

Men han kan altså stadig slås. Så da Johnny noget modvilligt redder en knægt fra nabolaget fra at få bank, beslutter han at lære fra sig og starte sin egen dojo. Den kommer naturligvis til at hedde Cobra Kai, hvilket falder den ellers irriterende overskudsagtige Daniel for brystet.

I serien Cobra Kai medvirker de oprindelige skuespillere fra filmen Karate Kid i de samme roller som dengang. Mest prominent naturligvis Ralph Macchio som Daniel og William Zabka som Johnny, men også med gæsteoptræden fra andre undervejs.

Desværre må man undvære Mr. Miyagi, da Pat Morita døde i 2005.

Seriens afsnit er relativt korte og varer typisk en halv times tid. Handlingen bærer præg af selvironi, fine hentydninger til filmen og af en undertiden ret barsk humor.

Dertil er der en del hemmeligheder og konflikter i spil mellem seriens personer og familier, hvilket er med til at gøre handlingen interessant.

En af chefproducerne er Will Smith. Men Cobra Kai bærer præg af større originalitet og humoristisk overskud end den opdaterede (og småkedelige) Karate Kid fra 2010, hvor hhv. Will Smiths søn og Jackie Chan spillede hovedrollerne.

Sæson et og to ligger på Netflix nu, sæson tre kommer til januar og det er bekræftet, at der også kommer en sæson fire.

Titel: Cobra Kai (sæson 1 og 2 tilgængelig, sæson 3 har premiere til januar). Kan streames på Netflix

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S