Mærsk får flere digitale muskler efter nyt kæmpeopkøb

Mærsk vil med sit nyeste opkøb skrue markant op for sine muligheder for en digital tilstedeværelse. Et nyt kæmpeopkøb skal sikre det danske shippingkonglomerat en markant placering på et stadig mere digitalt marked.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

Mærsk har foretaget et af sine største opkøb nogensinde med købet af den kinesiske logistikvirksomhed LF Logistics.

Købsprisen lyder på 24 milliarder kroner.

Den stigende internethandel har nemlig fået den hæderkronede danske virksomhed til at skrue markant op for sin digitale tilstedeværelse.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Mærsk er begyndt at investere massivt i digitalisering og bruger data mere aktivt end tidligere.

Selskabet vurderer nemlig, at den store efterspørgsel fra internethandel har skabt øget konkurrence fra tech-giganter som Amazon, og her handler det om at være hurtig til at kunne levere.

Her er opkøbet af LF Logistics en afgørende komponent, lyder det fra selskabet.

"Med det her træk kan vi booste vores varehuse og distribution og reagere på den hurtige vækst i efterspørgsel fra vores kunder," lyder det fra Vincent Clerck, der er viceadministrerende direktør i en meddelelse om opkøbet.

Mærsks direktør for e-handel Carsten Frank Olsen, har tidligere fortalt til Computerworld, at det skal være lige så nemt at booke en container som at bestille en vare hos Amazon.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job