Mærsk får flere digitale muskler efter nyt kæmpeopkøb

Mærsk vil med sit nyeste opkøb skrue markant op for sine muligheder for en digital tilstedeværelse. Et nyt kæmpeopkøb skal sikre det danske shippingkonglomerat en markant placering på et stadig mere digitalt marked.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

Mærsk har foretaget et af sine største opkøb nogensinde med købet af den kinesiske logistikvirksomhed LF Logistics.

Købsprisen lyder på 24 milliarder kroner.

Den stigende internethandel har nemlig fået den hæderkronede danske virksomhed til at skrue markant op for sin digitale tilstedeværelse.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Mærsk er begyndt at investere massivt i digitalisering og bruger data mere aktivt end tidligere.

Selskabet vurderer nemlig, at den store efterspørgsel fra internethandel har skabt øget konkurrence fra tech-giganter som Amazon, og her handler det om at være hurtig til at kunne levere.

Her er opkøbet af LF Logistics en afgørende komponent, lyder det fra selskabet.

"Med det her træk kan vi booste vores varehuse og distribution og reagere på den hurtige vækst i efterspørgsel fra vores kunder," lyder det fra Vincent Clerck, der er viceadministrerende direktør i en meddelelse om opkøbet.

Mærsks direktør for e-handel Carsten Frank Olsen, har tidligere fortalt til Computerworld, at det skal være lige så nemt at booke en container som at bestille en vare hos Amazon.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos