Mærsk får flere digitale muskler efter nyt kæmpeopkøb

Mærsk vil med sit nyeste opkøb skrue markant op for sine muligheder for en digital tilstedeværelse. Et nyt kæmpeopkøb skal sikre det danske shippingkonglomerat en markant placering på et stadig mere digitalt marked.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

Mærsk har foretaget et af sine største opkøb nogensinde med købet af den kinesiske logistikvirksomhed LF Logistics.

Købsprisen lyder på 24 milliarder kroner.

Den stigende internethandel har nemlig fået den hæderkronede danske virksomhed til at skrue markant op for sin digitale tilstedeværelse.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Mærsk er begyndt at investere massivt i digitalisering og bruger data mere aktivt end tidligere.

Selskabet vurderer nemlig, at den store efterspørgsel fra internethandel har skabt øget konkurrence fra tech-giganter som Amazon, og her handler det om at være hurtig til at kunne levere.

Her er opkøbet af LF Logistics en afgørende komponent, lyder det fra selskabet.

"Med det her træk kan vi booste vores varehuse og distribution og reagere på den hurtige vækst i efterspørgsel fra vores kunder," lyder det fra Vincent Clerck, der er viceadministrerende direktør i en meddelelse om opkøbet.

Mærsks direktør for e-handel Carsten Frank Olsen, har tidligere fortalt til Computerworld, at det skal være lige så nemt at booke en container som at bestille en vare hos Amazon.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics