Mærsk får flere digitale muskler efter nyt kæmpeopkøb

Mærsk vil med sit nyeste opkøb skrue markant op for sine muligheder for en digital tilstedeværelse. Et nyt kæmpeopkøb skal sikre det danske shippingkonglomerat en markant placering på et stadig mere digitalt marked.

Artikel top billede

(Foto: George Copae / by George Copae)

Mærsk har foretaget et af sine største opkøb nogensinde med købet af den kinesiske logistikvirksomhed LF Logistics.

Købsprisen lyder på 24 milliarder kroner.

Den stigende internethandel har nemlig fået den hæderkronede danske virksomhed til at skrue markant op for sin digitale tilstedeværelse.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Mærsk er begyndt at investere massivt i digitalisering og bruger data mere aktivt end tidligere.

Selskabet vurderer nemlig, at den store efterspørgsel fra internethandel har skabt øget konkurrence fra tech-giganter som Amazon, og her handler det om at være hurtig til at kunne levere.

Her er opkøbet af LF Logistics en afgørende komponent, lyder det fra selskabet.

"Med det her træk kan vi booste vores varehuse og distribution og reagere på den hurtige vækst i efterspørgsel fra vores kunder," lyder det fra Vincent Clerck, der er viceadministrerende direktør i en meddelelse om opkøbet.

Mærsks direktør for e-handel Carsten Frank Olsen, har tidligere fortalt til Computerworld, at det skal være lige så nemt at booke en container som at bestille en vare hos Amazon.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S