Politiet kan nu gemme dine nummerpladedata i dobbelt så lang tid

Ny regler give politiet mulighed for at gemme nummerpladeoplysninger om danskere, der ikke har begået nogle forseelser, i 60 dage, og det møder kritik fra Institut for Menneskerettigheder.

Artikel top billede

Det danske politi har med nye regler fået mulighed for at gemme nummerpladeoplysninger om danske bilister i op til 60 dage.

Det skriver it-mediet Version2.

Politiet har gennem adskillige år brugt avanceret fotoudstyr til at registrere danskeres nummerpladerdata i trafikken via systemet ANPG (Automatisk NummerpladeGenkendelse), og indtil nu har de haft mulighed for at gemme nummerplade data på bilister, der ikke har begået nogen forseelser, i 30 dage.

Men efter nytår er den tid blevet fordoblet, og det møder kritik fra Institut for Menneskerettighedder, der mener, at det et for stort indbgreb i borgernes privatliv

”Som udgangspunkt skal man ikke gemme data om borgeren, medmindre det tjener et konkret formål. Det ligger som et grundprincip i retten til privatliv og databeskyttelse. Med det nye forslag lægges der op til en væsentligt udvidet indsamling og anvendelse af personoplysninger, og dermed et mere intensivt indgreb i retten til privatliv og databeskyttelse,” siger Rikke Frank Jørgensen, seniorforsker hos Institut for Menneskerettigheder, til Verison2.

Øger statsningen

ANPG-systemet blev introduceret i 2015, og kameraerne findes i dag både i politibiler, der automatisk skanner forbipasserende bilister, samt ved stationære kameraer, som eksempelvis kan være placeret ved grænseovergange.

I et udbud i november 2020 blev der lagt til at øge satsningen markant gennem en investering på en halv milliard kroner i nye kameraer og software.

Læs mere om hvordan systemet fungerer her:

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS