Politiet kan nu gemme dine nummerpladedata i dobbelt så lang tid

Ny regler give politiet mulighed for at gemme nummerpladeoplysninger om danskere, der ikke har begået nogle forseelser, i 60 dage, og det møder kritik fra Institut for Menneskerettigheder.

Artikel top billede

Det danske politi har med nye regler fået mulighed for at gemme nummerpladeoplysninger om danske bilister i op til 60 dage.

Det skriver it-mediet Version2.

Politiet har gennem adskillige år brugt avanceret fotoudstyr til at registrere danskeres nummerpladerdata i trafikken via systemet ANPG (Automatisk NummerpladeGenkendelse), og indtil nu har de haft mulighed for at gemme nummerplade data på bilister, der ikke har begået nogen forseelser, i 30 dage.

Men efter nytår er den tid blevet fordoblet, og det møder kritik fra Institut for Menneskerettighedder, der mener, at det et for stort indbgreb i borgernes privatliv

”Som udgangspunkt skal man ikke gemme data om borgeren, medmindre det tjener et konkret formål. Det ligger som et grundprincip i retten til privatliv og databeskyttelse. Med det nye forslag lægges der op til en væsentligt udvidet indsamling og anvendelse af personoplysninger, og dermed et mere intensivt indgreb i retten til privatliv og databeskyttelse,” siger Rikke Frank Jørgensen, seniorforsker hos Institut for Menneskerettigheder, til Verison2.

Øger statsningen

ANPG-systemet blev introduceret i 2015, og kameraerne findes i dag både i politibiler, der automatisk skanner forbipasserende bilister, samt ved stationære kameraer, som eksempelvis kan være placeret ved grænseovergange.

I et udbud i november 2020 blev der lagt til at øge satsningen markant gennem en investering på en halv milliard kroner i nye kameraer og software.

Læs mere om hvordan systemet fungerer her:

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics