Drømmer du om ny bærbar? Så er 2022 året fyldt med ny teknologi til den

Podcast: Nye processorer fra både Intel og AMD, hurtigere SSD-drev og ny RAM. 2022 byder på massere af ny teknologi - især til bærbare computere. Få overblikket over og historierne om teknologierne her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

AMD levede mange år i Intels skygge. Men med Ryzen-platformen er AMD gået fra succes til succes - mens Intel mistede dampen.

Men sådan er det ikke i 2022, hvor Intel med sin 12. generations processor for alvor udfordrer AMD.

Især på det centrale område for bærbare, hvor moderne processorer med mange kerner nu gør de små lette maskine rigtigt kraftige.

Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon har fulgt nyhederne og den aktuelle CES-messe tæt og har overblikket over de vigtigste teknologier klar. Herunder nye teknologier som PCIe 5.0 og DDR5.

Samtidig har både AMD og Intel skelet til Apples nye M1-processorer og kan tilbyde teknologier, som låner både fra dem og fra de nyere smartphone-processorer.

Vært på episoden er Computerworlds chefredaktør Lars Jacobsen.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse