It-boss advarer mod lov om genbrug af it-udstyr - vil føre til vilde prisstigninger

Hvis virksomheder tvinges til at købe genbrugt it-udstyr ved lov, så vil det skabe store prisstigninger og forringe kvaliteten af produkterne. Sådan lyder advarslen fra topchefen for en af landets førende leverandører af genanvendeligt it-udstyr.

Artikel top billede

(Foto: 3stepIT)

Hvis det stadfæstes ved lov, at danske virksomheder og offentlige organisationer skal benytte sig af genanvendt it-udstyr, så vil det føre til vilde prissigninger og ringere kvalitet af produkterne.

Sådan lyder vurderingen fra Peter Heimcke, der er topchef for Tier1Asset, der specialiserer sig i genanvendelse og videresalg af brugt it-udstyr, skriver Finans.

Direktøren advarer mod lovforslaget, der bygger på, at det skal være lovpligtigt for organisationer at indkøbe en vis portion genbrugt it-udstyr.

Tier1Asset er en af landets førende virksomheder inden for genbrug af it-udstyr og håndterer hvert år omkring 250.000 brugte enheder, skriver Finans.

"Der vil ikke være nok brugte maskiner i en ordentlig kvalitet, så det vil dels få priserne på brugt udstyr til at eksplodere og dels afstedkomme en omfattende import af teknologisk forældet udstyr," siger Peter Hemicke til mediet.

Mandag 10. januar annoncerede Djøfs tech-kommission et forslaget, der går på, at offentlige institusioner og private virksomheder skal tvinges til at genbruge it-udstyr.

Kommissionen med Stine Bosse i spidsen har til opgave at komme med en række anbefalinger om teknologi.

Kommissionen mener blandt andet, at det skal være langt nemmere at købe genbrugt it-udstyr, ligesom det skal være ulovligt at sælge elektronik, der er designet til at have en kort levetid.

Stine Bosse mener, at de danske virksomheder skal have et endnu stærkere incitament til at opgradere deres it-udstyr frem for bare at købe nyt.

Forslaget vil ifølge kommissionen lægge pres på producenterne til at tænke mere bæredygtigt, når de producerer nyt it-udstyr.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S