It-boss advarer mod lov om genbrug af it-udstyr - vil føre til vilde prisstigninger

Hvis virksomheder tvinges til at købe genbrugt it-udstyr ved lov, så vil det skabe store prisstigninger og forringe kvaliteten af produkterne. Sådan lyder advarslen fra topchefen for en af landets førende leverandører af genanvendeligt it-udstyr.

Artikel top billede

(Foto: 3stepIT)

Hvis det stadfæstes ved lov, at danske virksomheder og offentlige organisationer skal benytte sig af genanvendt it-udstyr, så vil det føre til vilde prissigninger og ringere kvalitet af produkterne.

Sådan lyder vurderingen fra Peter Heimcke, der er topchef for Tier1Asset, der specialiserer sig i genanvendelse og videresalg af brugt it-udstyr, skriver Finans.

Direktøren advarer mod lovforslaget, der bygger på, at det skal være lovpligtigt for organisationer at indkøbe en vis portion genbrugt it-udstyr.

Tier1Asset er en af landets førende virksomheder inden for genbrug af it-udstyr og håndterer hvert år omkring 250.000 brugte enheder, skriver Finans.

"Der vil ikke være nok brugte maskiner i en ordentlig kvalitet, så det vil dels få priserne på brugt udstyr til at eksplodere og dels afstedkomme en omfattende import af teknologisk forældet udstyr," siger Peter Hemicke til mediet.

Mandag 10. januar annoncerede Djøfs tech-kommission et forslaget, der går på, at offentlige institusioner og private virksomheder skal tvinges til at genbruge it-udstyr.

Kommissionen med Stine Bosse i spidsen har til opgave at komme med en række anbefalinger om teknologi.

Kommissionen mener blandt andet, at det skal være langt nemmere at købe genbrugt it-udstyr, ligesom det skal være ulovligt at sælge elektronik, der er designet til at have en kort levetid.

Stine Bosse mener, at de danske virksomheder skal have et endnu stærkere incitament til at opgradere deres it-udstyr frem for bare at købe nyt.

Forslaget vil ifølge kommissionen lægge pres på producenterne til at tænke mere bæredygtigt, når de producerer nyt it-udstyr.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S