Ukraine under hårdt hacker-angreb: Ministerier lukker websites ned på stribe

Midt i ulmende konflikt med Rusland, er Ukraine under hacker-angreb, der har fået flere ministerier til at lukke ned for websites.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Ukraine er ramt af massivt hacker-angreb, der har fået en hel stribe ministerier til at lukke ned for deres websites.

Angrebet kommer i en tid, hvor der er optræk til stor konflikt mellem Rusland og Ukraine.

Rusland har for tiden udstationeret 10.000 tropper ved den ukrainske grænse, og det internationale samfund holder nøje øje som situationen.

Ingen kan dog med sikkerhed sige, at det vitterligt er Rusland, der står bag angrebene.

Hacker-angrebet har ramt blandt andet det ukrainske udenrigsministerium samt forskellige forsvars- og sikkerhedsmyndigheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Fyn

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk stærk senior IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse